mobile
REKLAMA

Ogrody tarasowe SGGW otwarte

Dzięki dobrej współpracy władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynów 17 kwietnia 2025 roku został oficjalnie otwarte dla mieszkańców Warszawy zabytkowy ogród tarasowy, zlokalizowany za Pałacem Ursynowskim, w którym mieści się siedziba władz uczelni. Ogród tarasowy, który jest częścią rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska, można odwiedzać codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00.

IS
Ogrody tarasowe SGGW otwarte

Tarasy, dzięki staraniom władz Uczelni, zostały odrestaurowane z funduszy uczelni w 2017 roku. Są częścią Pałacu Ursynowskiego, którego historia sięga 1775 roku i wiąże się z pułkownikiem Józefem de Maisonneuve, ulubieńcem księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Józef de Maisonneuve nazwał majątek Roskosz (Rozkosz). Nazwa ta obowiązywała do 1822 roku, kiedy to dwór i ziemię kupił Julian Ursyn Niemcewicz, wybitny polityk, pisarz i poeta, a także przyjaciel i adiutant Tadeusza Kościuszki. Rezydencja otrzymała nazwę Ursynów od starego nazwiska rodziny Niemcewiczów.

Uroczyste otwarcie

Prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada, rektor SGGW, podkreślił podczas ceremonii:  „Dzisiejszy dzień jest dla naszej uczelni wyjątkowy – po latach starań, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, między innymi dobrej współpracy ze społecznikami ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów, możemy oficjalnie otworzyć dla społeczeństwa zabytkowy ogród tarasowy zlokalizowany za Pałacem Ursynowskim, w sercu rezerwatu przyrody Skarpa Ursynowska.

Działania na rzecz udostępnienia historycznych miejsc

Paweł Lenarczyk, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów, radny Dzielnicy Ursynów, podkreślił znaczenie współpracy:  „Bardzo się cieszę, że 17 kwietnia możemy wspólnie z władzami SGGW zaprosić nie tylko mieszkańców Dzielnicy Ursynów, ale przede wszystkim wszystkich mieszkańców Warszawy do zwiedzania ogrodu tarasowego poniżej Pałacu Krasińskich na Ursynowie. Dobra kultury i dobra przyrodnicze będące w domenie publicznej powinny być dostępne w sposób nielimitowany dla obywateli.

Z kolei Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynówm.st.. Warszawy, Cezary Holdenmajer, podkreślił znaczenie integracji mieszkańców z historycznymi przestrzeniami:  „Otwarcie ogrodu tarasowego za Pałacem Ursynowskim to piękny przykład, jak dzięki dobrej woli i współpracy można przywracać mieszkańcom dostęp do historycznych miejsc o wyjątkowej wartości przyrodniczej i kulturowej.”

Dzięki współpracy wielu instytucji i zaangażowaniu władz uczelni mieszkańcy Warszawy mogą teraz korzystać z tej wyjątkowej przestrzeni, która łączy historię, kulturę i ochronę środowiska.

 

KRÓTKA HISTORIA PAŁACU URSYNÓW

Początki i nazwa Roskosz

Historia Pałacu Ursynów, obecnego Rektoratu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, sięga 1775 roku i wiąże się z pułkownikiem Józefem de Maisonneuve, ulubieńcem księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej.

Józef de Maisonneuve otrzymał od ojca Izabeli malowniczy kawałek ziemi. W ciągu dwóch lat pułkownik wybudował dwór i kilka innych zabudowań na zboczu z widokiem na dolinę Wisły. Zakochany w Izabeli, nazwał majątek Roskosz (Rozkosz) – nazwa ta obowiązywała do 1822 roku, choć właściciele zmieniali się kilkakrotnie.

Przemiany własnościowe

W 1784 roku księżna Joanna Sapieżyna przekazała majątek Stanisławowi Kostce Potockiemu, znanemu politykowi, mówcy i kolekcjonerowi sztuki. Przez piętnaście lat Roskosz była ich letnią rezydencją, rozbudowywaną i upiększaną. Kolejni właściciele, Grzegorz Wykowski i Ignacy Kochanowski, korzystali z posiadłości przez krótkie okresy.

W 1822 roku dwór i ziemię kupił Julian Ursyn Niemcewicz, wybitny polityk, pisarz i poeta, a także adiutant Tadeusza Kościuszki. Rezydencja otrzymała nazwę Ursynów, od starego nazwiska rodziny Niemcewiczów. Właściciel odnowił budynki i wzbogacił park o rośliny sprowadzone z Ameryki.

Rezydencja Krasińskich

W 1857 roku Ursynów stał się własnością Elizy Krasińskiej, żony poety Zygmunta Krasińskiego. Zaprojektowany przez Zygmunta Rozpendowskiego, pałac został wybudowany w 1860 roku na skarpie warszawskiej. Była to neorenesansowa, parterowa budowla z bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi.

Przeznaczenie edukacyjne

Pałac przeszedł liczne przemiany i ostatecznie w 1921 roku majątek przekazano Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a w budynkach utworzono Państwową Wyższą Szkołę Rolniczą.

Po II wojnie światowej obiekt stał się Centralną Szkołą Państwowych Ośrodków Maszyn Rolniczych i Spółdzielni Rolniczych. W latach 1950-1952 w sąsiedztwie pałacu wybudowano nowe budynki administracyjne, a w 1956 roku kompleks przekazano Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

 

Źródło/ fot. SGGW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda