Osiedle Przyjaźń – APS chce współpracy z miastem
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że miasto przejmuje administrowanie Osiedlem Przyjaźń po Akademii Pedagogiki Specjalnej. Padły zapowiedzi o konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. W sprawie współpracy z miastem dotyczącej wspomnianego osiedla wypowiedział się Rzecznik Prasowy APS, Piotr Toczyski - Zapraszamy Miasto do brania odpowiedzialności w dialogu i współpracy, nie do dramatyzowania. Publikujemy stanowisko APS
O sprawie dotyczącej przejęcia administrowania przez miasto Osiedlem Przyjaźń pisaliśmy tu. Do tematu współpracy miasta i APS odniósł się rzecznik prasowy uczelni. Poniżej publikujemy treść oświadczenia:
„Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) nigdy nie poinformowała mieszkających w akademikach studentów ani innych mieszkańców, że 9 maja albo później muszą się skądkolwiek wyprowadzić. Ogłoszenia tej treści rozkleiły w niedawnej kampanii wyborczej osoby niezwiązane z APS, a nasz zaufany partner Miasto Stołeczne Warszawa podchwycił je i użył niefortunnego sformułowania w swoim piśmie, co w naszej opinii niepotrzebnie wprowadza niepokój wśród mieszkańców.
Studenci Akademii stanowią jedynie mniej niż dziesięć procent spośród dwóch tysięcy mieszkańców Osiedla. To osoby dorosłe i odpowiedzialne, a do sesji egzaminacyjnej jest jeszcze dużo czasu, bo zaczyna się w połowie czerwca.
Umowa dzierżawy była zawarta na pięć lat. Wiążą nas przepisy, procedury i troska o społeczność Akademii, więc już dwa lata temu powiadomiliśmy Miasto Stołeczne Warszawa, że zakończymy dzierżawę w terminie. Wówczas wiceprezydent przysłał na spotkanie z rektorami wielu warszawskich uczelni swojego ważnego dyrektora. W połowie grudnia Akademia ponownie potwierdziła koniec dzierżawy pismem, na które jedyną odpowiedzią aż do wiosny było urzędowe poświadczenie odbioru. Zamiast roli ratownika Miasto mogło i nadal może przyjąć trwałą postawę odpowiedzialnej troski o całą społeczność Osiedla Przyjaźń. Z docierających do nas stanowisk wynika, że mieszkańcy wciąż zapraszają Miasto do tej właśnie roli.
Nie jest oczywista perspektywa inwestowania w teren zamieszkany przez dwa tysiące osób, wśród nich mniej niż dziesięć procent studentów Akademii, w warunkach zaledwie pięcioletniej dzierżawy.
Akademia Pedagogiki Specjalnej proaktywnie przekazała więc pełną dokumentację zanim Miasto zdążyło o nią poprosić. Cała dokumentacja jest w rękach Miasta Stołecznego Warszawy. Jednak Miasto to wielogłowy smok. Poszczególne biura, zarządy i sekretariaty nie widzą się wzajemnie i mają swoje kłopoty komunikacyjne. Nie ma zgody na obciążanie Akademii wewnętrznymi problemami Miasta Stołecznego Warszawy - którego skądinąd, jako całość, postrzegamy jako naszego zaufanego partnera i z którym na wielu innych płaszczyznach skutecznie współpracujemy. W razie kłopotów z odnalezieniem dokumentów w biurach miejskich, zapraszamy do kontaktu z kanclerzem APS.
Piotr Toczyski
Pełnomocnik Rektora APS do spraw Komunikacji Strategicznej i Rozwojowej
Rzecznik Prasowy"
fot. Wikipedia Adrian Grycuk