Otwarcie wystawy „Beksiński Nieznany”
Do 9 kwietnia będzie można oglądać wystawę „Beksiński Nieznany”, na której prezentowane jest ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego. To doskonała okazja, by poznać twórczość artysty od niemalarskiej strony.
Wystawa składa się z fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych, które są mniej znane publiczności. Malarz swoją przygodę ze sztuką zaczynał od robienia zdjęć, a pod koniec lat 90. coraz częściej sięgał po niekonwencjonalne sposoby, jak na tamte czasy, wyrazu twórczego. Charakter wystawy współgra z zainteresowaniami malarza, który był zafascynowany nowoczesnymi technologiami.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach cyklu „Artyści w bibliotece” i zawiera: wykłady multimedialne, panele dyskusyjne, prezentacje filmów dokumentalnych i pokazy VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie polskich odbiorców z twórczością Beksińskiego, o którym większość z nich zapewne nie słyszała. Popularyzacją dzieł malarza zajmuje się także fundacja „Beksiński”. Organizacja zbiera środki na stworzenie filmu dokumentalnego, który będzie opierać się na prywatnych nagraniach malarza. Ukazują one Beksińskiego jako człowieka i twórcę w zupełnie nowym świetle. To niebalany zapis codziennego życia artysty, którego fragmenty można było zobaczyć w filmie biograficznym „Ostatnia rodzina”.
Wszystkich fanów i chętnych poznania twórczości Beksińskiego zapraszamy na wystawę, która będzie czynna do 9 kwietnia: od poniedziałku do piątku w godz. 10–20, a w sobotę i niedzielę w godz. 10–21. Wstęp wolny! Wszystkie prace malarza można oglądać dzięki Muzeum Historycznemu w Sanoku, które udostępniło swoje zasoby bibliotece uniwersyteckiej. Już niedługo ta sama wystawa przeniesie się do Łodzi oraz Gdańska.