Park Bródnowski - dalsza modernizacja
Blisko 2,5 mln złotych w ciągu trzech lat – tyle pieniędzy wydał Urząd Dzielnicy Targówek na nowe nasadzenia oraz utrzymanie czystości w Parku Bródnowskim. W 2023 roku na terenie parku powstaną ekologiczne siedziska, tzw. pola kwiatowe oraz całoroczny pawilon z funkcją gastronomiczną
Park Bródnowski zajmuje powierzchnię ponad 19 hektarów i powstał w latach siedemdziesiątych XX w., na obszarze dawnych ogrodów działkowych.
Dzisiaj park jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Targówku. W ciągu ostatnich lat Park Bródnowski był unowocześniany tak, aby zaspakajał zmieniające się potrzeby mieszkańców. W 1997 r. przebudowano układ kompozycyjny zieleni. W latach kolejnych wybudowano nowoczesne place zabaw dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj Park Bródnowski to miejsce do wypoczynku, rekreacji i edukacji. W parku zlokalizowano m.in. unikatowy w skali Europy „Park Rzeźby”, który jest instytucją kultury, nadzorowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Uchwalenie planu zagospodarowania dla Parku Bródnowskiego miało na celu zachowanie jego dotychczasowego charakteru i przeznaczenia. Przyjęty plan przewiduje zachowanie 70% obszaru parku, jako powierzchni biologicznie czynnej. Pozostałe 30% powierzchni stanowią istniejące już niecki basenowe, alejki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, zespół boisk Syrenka oraz sensoryczny Ogród Jordanowski. W roku 2019 rozpoczęto realizację zadania pn. „Kompleksowa modernizacja Parku Bródnowskiego”.
2,5 mln złotych na zieleń i porządki w Parku Bródnowskim
Przystępując do modernizacji Parku Bródnowskiego, Urząd Dzielnicy przeprowadził konsultacje społeczne przy współpracy z architektami i przedstawicielami m.st. Warszawy. W wyniku konsultacji powstała spójna koncepcja parku atrakcyjnego i przyjaznego dla mieszkańców. Jednym z działań związanych z modernizacją było m.in. wybudowanie fontann posadzkowych dla najmłodszych oraz modernizacja niecek basenowych w oparciu o nowe technologie, dzięki czemu zbiorniki wodne przestały zarastać glonami. W miejscu zaniedbanych kortów tenisowych powstał ogród zabaw dla najmłodszych oraz zespół obiektów sportowych Syrenka dla młodzieży i dorosłych. Wybudowano również stacjonarną toaletę. Tylko w ostatnich trzech latach na utrzymanie zieleni oraz czystości w Parku Bródnowskim przeznaczono blisko 2.500.000 zł. Od 2020 do 2023 roku posadzono 54 nowe drzewa. Dodatkowo w omawianym okresie posadzono 724 krzewy oraz około 400 m2 roślin cebulowych.
W ramach działań pielęgnacyjnych i odtworzeniowych wykonano:
- dokumentację w zakresie inwentaryzacji oraz oceny stanu zdrowotnego drzewostanu;
- ekspertyzę dendrologiczną 18 szt. drzew;
- pielęgnację około 200 drzew;
- dokumentację projektową w zakresie zagospodarowania terenu zielenią przygotowanie – tzw. „różanki” na powierzchni ponad 2000 m2 ;
- nasadzenia na powierzchni 414 m2 - w tym 900 szt. róż oraz 336 szt. traw.
- zakupiono 74 nowe ławki i 61 koszy na śmieci, a 29 ławek poddano gruntownej renowacji;
- przeprowadzono prace związane z wykonaniem nowoczesnego oświetlenia alei parkowych;
- wykonano zjazd z ul. Chodeckiej na ciąg pieszo-jezdny umożliwiający obsługę parku.
Jeszcze w tym roku ruszą kolejne prace modernizacyjne w Parku Bródnowskim
W 2023 roku na terenie parku planowana jest budowa ciągu pieszego, zwanego aleją spacerową. Z uwagi na konieczność zagwarantowania możliwości dojazdu dla służb ratunkowych oraz służb obsługujących teren parku, aleja bez utarty walorów wypoczynkowych zostanie wzmocniona, aby w sytuacjach zagrożenia możliwy był nią przejazd służb zespolonych. Wzmocnienie podbudowy alei oraz wskazanie jej jako drogi dla służb takich jak: straż pożarna, policja, pogotowie oraz służby obsługi parku ograniczy niekontrolowane przejazdy po terenie parku, a także wyeliminuje potencjalne zniszczenia. W ramach modernizacji planowana jest budowa nowych schodów. Lokalizacja schodów będzie się łączyła z zaprojektowanym układem komunikacyjnym. W miejscu rozebranych schodów znajdujących się na skarpie, zostanie posadzona zieleń, co rozszerzy tzw. przestrzeń biologicznie czynną. W miejscu obecnej budki gastronomicznej, znanej jako "Gofrowo", przewidziano usytuowanie całorocznego pawilonu małej gastronomii z ogólnodostępnymi toaletami. Wokół fontanny posadzkowej, na terenie już utwardzonym powstaną ekologiczne drewniane siedziska. Realizacja zadania prowadzona będzie w latach 2023-2024.
fot.UDTargówek