mobile
REKLAMA

Patriotyczny wrzesień

Wrzesień to miesiąc upamiętniania ważnych wydarzeń z historii naszego narodu. Nie inaczej mogło być na Bielanach, gdzie szanujemy naszych bohaterów i dbamy o ich pamięć.

Informacja prasowa
Patriotyczny wrzesień

W dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września, spotkaliśmy się na Cmentarzu Wawrzyszewskim, aby oddać hołd żołnierzom 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli w walkach toczonych we wrześniu 1939 roku na obszarze Młocin.

– Często powtarza się mity, że armia Drugiej Rzeczypospolitej była słaba i zacofana. Nie jest to jednak prawda. Marzyć o jej pokonaniu mogli tylko silniejsi. Niestety historia tak napisała nasze losy, że najsilniejsi tamtych dni byli zarazem naszymi sąsiadami – mówił burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Kresowiacy

10 września na placu Konfederacji odbyła się z kolei uroczystość upamiętniająca Żołnierzy 77. Pułku Piechoty Wojska Polskiego i 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej okręgu Nowogródek oraz mieszkańcom Ziemi Lidzkiej. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej modlitwy za poległych, którą poprowadził Proboszcz Parafii św. Zygmunta – ks. Krzysztof Kosk.

O trudnych dziejach żołnierzy i mieszkańców Ziemi Lidzkiej, którzy po II wojnie światowej zostali wygnani ze swoich małych ojczyzn, a po tułaczce przez zdewastowany kraj odnaleźli swój dom na Bielanach, mówił m.in. Michał Wołejko, członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego.

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wspomniał o historii powstania pomnika na Placu Konfederacji.

Napaść

17 września, w kościele pw. Zesłania Ducha Św., miała miejsce uroczystość z okazji 84. rocznicy ataku ZSRR na Polskę. Po Mszy Św. w kaplicy kościoła zostały złożone kwiaty.

Porucznik Józef Kassyk, przewodniczący Bielańskiego Klubu Kombatanta, w krótkim przemówieniu wspomniał, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach, o pakcie Ribbentrop-Mołotow oraz o tym, ilu Polaków zostało wywiezionych i zabitych przez Sowietów.

Termopile

21 września upamiętniliśmy rocznicę bitwy „Warszawskie Termopile”. Była to bohaterska próba obrony Warszawy przed nacierającymi ku miastu niemieckimi wojskami. W walce poległo ponad 600 żołnierzy pierwszego batalionu 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, w tym dowódca major Bronisław Czesław Kamiński. Ich ofiara pozwoliła siły wroga, co ułatwiło niedobitkom Armii Pomorze i Poznań przedostanie się do miasta.

– Oddajemy dzisiaj hołd Strzelcom Kaniowskim. To miejsce jest symbolem ich odwagi, męstwa, bohaterstwa i patriotyzmu. Niemcy chcieli zdobyć Warszawę szybko i bez strat własnych. Rzeczywistość mocno ich zaskoczyła – mówiła Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP. – Gdy skończyła się amunicja, żołnierze ruszyli do walki wręcz. Bronili zaciekle swoich pozycji. Bronili, bo taki był rozkaz.

Urszula Przymus – Prezes Rady Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, wspomniała m.in. o powiązaniach zgrupowania AK Kampinos z Hutą ArcelorMittal Warszawa i tradycji wspominania wspólnie wydarzeń tamtych dni.

Posłanka na Sejm RP Joanna Fabisiak zwróciła się do zebranej na uroczystości młodzieży ze słowami – Stoicie na ziemi przesiąkniętej krwią waszych przodków, którzy polegli za Polskę. Nie zapomnijcie o nich i ich ofierze. Niech Polska będzie z Was dumna.

Burmistrz Pietruczuk przy okazji uroczystości podziękował dyrekcji Huty ArcelorMittal Warszawa, za opiekę nad pomnikiem „Warszawskich Termopil”, który jest ważnym elementem bielańskiej tożsamości.

Upamiętnienie

Podczas uroczystości na skwerze Pułku Strzelców Kaniowskich nastąpiła prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej z serii "Polskie Termopile – Warszawskie Termopile", wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski.

Krótko o samej serii monet i bitwie opowiedziała Ewa Waszkiewicz, dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, która następnie wręczyła jej pierwsze egzemplarze wybranym przedstawicielom organizacji kombatanckich i dzielnicy.

Moneta, na której rewersie znajduje się wizerunek majora Kamińskiego i Odznaka 30 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich, spotkała się z uznaniem kombatantów, którzy podziękowali za upamiętnienie tego ważnego wydarzenia.

W uroczystościach patriotycznych wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, miasta i dzielnicy, lokalnych samorządów, służb mundurowych, bielańskich rad seniorów oraz młodzieży, szkół, a także mieszkańcy. Dziękujemy za obecność!

Październik

Już teraz zapraszamy do udziału w wydarzeniach patriotycznych w październiku.

2 października, w poniedziałek, odbędzie się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Marymontu oraz uciekinierów z innych dzielnic Warszawy, zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego w dniach 14-15 września 1944 r. oraz upamiętniająca koniec Powstania Warszawskiego. Zapraszamy o godz. 11:00 pod pomnik przy wejściu do XCIV LO im. Gen. Stanisława Maczka przy ul. Gwiaździstej 35.

Z kolei 11 października, w środę, na skwerze Maryny Falskiej nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Majora Adolfa Pilcha, ps. „Góra”, „Dolina”, Cichociemnego, Dowódcę Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej. W trakcie Powstania Warszawskiego walczył on w Puszczy Kampinoskiej, na Żoliborzu i na Bielanach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13:00.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda