Podsumowanie 2021: Zadbane przystanki
Czyste i zadbane podnoszą komfort podróży. Przystanki autobusowe i tramwajowe przez cały rok są pod lupą Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM). W zeszłym roku wyczyszczonych zostało 7350 wiat.
![Podsumowanie 2021: Zadbane przystanki](/uploads/artykuly/zdjecie/d/6a5534b36365c417da3e71caf86cbb92f9518c76.jpeg)
O ile przyjemniej czeka się na przyjazd autobusu czy tramwaju na estetycznym przystanku wie każdy, kto korzysta z komunikacji miejskiej. Dbanie o czystość przystanków to w Warszawie zadanie Zarządu Oczyszczania Miasta. Dla komfortu pasażerów od wiosny do jesieni ZOM zleca regularne mycie wiat. Te zlokalizowane w kluczowych miejscach porządkowane były na mokro nawet 10 razy. W sumie w zeszłym roku umytych zostało 5000 wiat.
Porządki na wysokości
Wielkie mycie objęło także pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym. Szklano-stalowe zadaszenia wyszorowane zostały w zeszłym roku trzy razy. Sprzątanie, tak jak w przypadku każdego przystanku, obejmowało również elementy infrastruktury – ławki, gabloty, słupki oraz chodnik.
Wiaty bez szpecących napisów
W usuwaniu bohomazów z przystanków wyspecjalizowane są grupy interwencyjnego sprzątania ZOM, które likwidują nagłe zanieczyszczenia lub skutki wandalizmu. W ubiegłym roku ekipy porządkowe oczyściły 2350 pomazanych wiat.
Regularne porządki
ZOM dba o czystość 4300 przystanków. Ekipy porządkowe pojawiają się na nich codziennie, m.in. po to, by usunąć śmieci z koszy. Najchętniej wybierane przez pasażerów przystanki zamiatane są codziennie, natomiast te na mniej popularnych trasach średnio raz w tygodniu. W przypadku nagłych zanieczyszczeń, takich jak np. szkło ze zbitej szyby, rozsypane śmieci, pseudograffiti, sprzątanie realizują ekipy interwencyjne ZOM. Mieszkańcy mogą przekazywać zgłoszenia takich przypadków za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Czysta Warszawa – wspólna sprawa
Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje i nadzoruje kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie. To regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie ulicznych koszy na śmieci i działania interwencyjne. Prace porządkowe wykonywane na wymaganym przez ZOM wysokim poziomie dają zauważany przez mieszkańców i turystów efekt. Wysoki standard czystości wpływa korzystnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.
Fot. ZOM