Pokrzywa to nie tylko chwast
Pokrzywa przez wielu uważana za chwast ma wiele cennych minerałów oraz właściwości odżywczych. Od wielu lat starsi ludzie gotują zupę z pokrzyw. Była popularna zwłaszcza na przednówku gdy kończyły się zapasy.
Pokrzywa zwyczajna stosowana jest w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zahamowania wypadania włosów, rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi. Poza tym pozytywnie wpływa ona na proces leczenia ran. Zawiera witaminy: A, K, B2, C oraz mikro i makroelementy: magnez, fosfor, wapń, żelazo, siarkę, potas, jod, krzem, sód.
Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.
W medycynie naturalnej wyciąg z liści pokrzywy stosuje się w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych, zbyt skąpym wydalaniu moczu (skąpomocz), a pomocniczo w kamicy moczowej i dny moczanowej (artretyzmu), chorobach reumatycznych oraz niektórych chorobach skóry, zwłaszcza wieku młodzieńczego.
Pokrzywę można nie tylko pić jako herbatę, lecz także przygotować zupę.
Przepis na zupę z pokrzyw:
-3 duże garście listków pokrzywy
-2 ziemniaki
-2 marchewki
-1 cebula
-2 łyżki śmietany lub 100ml mleka
-sól i pieprz
Cebule i marchewkę drobno posiekać, podsmażyć na patelni. W tym samym czasie należy sparzyć pokrzywę oraz ją pokroić. Gdy warzywa są już zarumienione dodajemy 1l wody oraz pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Wywar gotujemy do miękkości jarzyn. Na samym końcu dodajemy pokrojoną pokrzywę, przyprawy oraz śmietanę. Zupę doprowadzamy do wrzenia i zestawiamy z ognia.
Smacznego!
Źródło: poradnikzdrowia.pl