Pomóżmy kotom i ptakom przetrwać zimę
Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do pomocy kotom żyjącym na wolności i ptakom w przetrwaniu zimy. Niskie temperatury i brak pokarmu nie sprzyjają zwierzętom. Czworonogi potrzebują schronienia w piwnicach, a skrzydlaci przyjaciele świeżej wody i ziaren podczas mrozów.
– Wspierajmy koty, których domem jest ulica, aby w mroźne dni mogły schronić się w cieple i bezpiecznie napić się wody. Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Ich schronieniem przez cały rok, szczególnie cennym w jesienno-zimowym okresie, są piwnice. Mieszkańcy mogą wydzielić dla zwierząt nieużywane pomieszczenie piwniczne, w którym będą miały dostęp do czystej wody i jedzenia.
Miasto troszczy się o koty wolno żyjące przez cały rok – dokarmia, finansuje ich leczenie, a także udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. W stolicy żyje blisko 30 tys. zarejestrowanych kotów wolno żyjących. W dwóch ostatnich latach Warszawa zakupiła blisko 460 tys. kg karmy suchej i mokrej, którą dzielnicowe urzędy przekazały społecznym opiekunom zwierząt.
Ptasia stołówka
Podczas mrozów warszawiacy mogą pomóc ptakom przetrwać zimowe miesiące. Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła.
Ptaki, które szukają pożywienia na podwórkach i w parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły żywią się też jabłkami oraz zostawionymi na gałązkach krzaków owocami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa. Mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.
Ważne, by jedzenie nie zawierało soli, ponieważ jest ona bardzo szkodliwa dla zwierząt. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Mieszkańcy mogą im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.
Miłośnicy skrzydlatych zwierząt dbają o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm podają w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.
Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Szczegóły można znaleźć w zakładce „zwierzęta w mieście”.
Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Informacje o miejskich zwierzętach dostępne są na zielona.um.warszawa.pl.