mobile
REKLAMA

Prezydent Trzaskowski sprzeciwia się rosyjskiej prowokacji

Nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi – to twarde stanowisko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w związku z zapowiedzią uroczystości, które 9 maja zamierza zorganizować na cmentarzu wojskowym ambasada federacji rosyjskiej.

Informacja prasowa
Prezydent Trzaskowski sprzeciwia się rosyjskiej prowokacji

Urząd m.st. Warszawy otrzymał do wiadomości pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych adresowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wynika z niego, że ambasada federacji rosyjskiej planuje na 9 maja – dzień obchodzony w Rosji jako koniec wojny II wojny światowej – uroczystość złożenia wieńców na cmentarzu-mauzoleum żołnierzy radzieckich w Warszawie. MSZ informuje, że ambasada „zwraca się z prośbą o wsparcie w organizacji uroczystości, zapewnienia porządku publicznego w tym regulowania ruchu drogowego wokół nekropolii”. „Z uwagi na kontekst polityczny brak jest uzasadnienia dla udzielania wsparcia wykraczającego poza wymagania określone obowiązującymi przepisami”.

- Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej - powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w mieście stołecznym Warszawie – odpowiada prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W piśmie adresowanym do MSZ prezydent Trzaskowski wyraża zdziwienie, że „urzędnicy ministerstwa rozważają jakąkolwiek pomoc w organizacji wydarzenia”. „W obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie, gdy zabijane są tysiące kobiet i dzieci, gdy docierają do nas kolejne doniesienia o rosyjskich zbrodniach, wręcz ludobójstwie, takie stanowisko ze strony jakiejkolwiek instytucji państwa polskiego jest niedopuszczalne” – przekonuje prezydent Warszawy.

Trzaskowski oczekuje deklaracji, że służby państwowe zrobią wszystko, aby nie dopuścić do tego wydarzenia, które w obecnej sytuacji uważa za prowokację. „Nie wyrażam zgody na uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi” – stwierdza prezydent Warszawy.

fot.Rafał Motyl materiał prasowy UM Waszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda