Przystankowe wiaty na błysk
Aktualna pogoda pozwala na porządki, do których używa się wody. Wystartowało gruntowne czyszczenie przystanków komunikacji miejskiej. Pozimowe mycie obejmie ponad 1200 wiat.
W zadbanym i estetycznym miejscu przyjemniej czeka się na tramwaj lub autobus. Dla komfortu pasażerów transportu publicznego Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) dba o czystość 4,3 tys. przystanków, które są zamiatane przez cały rok. Jednak w serwisie porządkowym są również takie prace, które – ze względu na użycie wody – wymagają dodatnich temperatur w dzień i w nocy. To gruntowne mycie wiat na przystankach.
– W katalogu zlecanych przez nas prac porządkowych jest szereg zsynchronizowanych różnorodnych działań, które w ostatecznym efekcie kształtują obraz zadbanej Warszawy. Czystość to nie tylko estetyka przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.
Nocne porządki
Wiosenna pogoda jest już stabilniejsza w zakresie nocnych, dodatnich temperatur. Dzięki temu ZOM mógł rozpocząć mycie 1222 wiat. Jako pierwsze w harmonogramie prac porządkowych są te zlokalizowane w Śródmieściu i na Pradze Północ. Szyby, gabloty i dachy wiat są dokładnie czyszczone wodą pod ciśnieniem. Oprócz typowych zabrudzeń usuwane jest także pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia i naklejki. Mycie obejmuje też przystankowe słupki, rozkłady jazdy, ławki i chodnik. Prace prowadzone są nocami, by nie generować utrudnień dla pasażerów.
Regularne mycie aż do jesieni
W tym roku każda z wiat, w zależności od lokalizacji i natężenia ruchu pasażerów, będzie wyczyszczona przynajmniej 4 razy. Niektóre, głównie te w centralnych punktach przesiadkowych z dużą frekwencją podróżnych, nawet 8 razy. Kompleksowe porządki czekają również pętlę autobusową przy Dworcu Centralnym i znajdujące się na niej szklano-stalowe zadaszenia. Te prace, prowadzone również na wysokościach, wymagają specjalistycznego sprzętu i czasowej zmiany organizacji ruchu autobusów. Do jesieni ZOM planuje przeprowadzić je czterokrotnie.
Czysto na co dzień
Oprócz kompleksowego mycia, przystanki przechodzą też standardowy serwis porządkowy – w najbardziej uczęszczanych miejscach ekipy sprzątające pojawiają się codziennie. Każdego dnia zabierane są też śmieci z koszy. Nagłe zanieczyszczenia, pseudograffiti, nielegalne ogłoszenia czy rozbite szkło są usuwane z przystanków także interwencyjnie. Taką konieczność mogą zgłosić również mieszkańcy, przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Fot. ZOM