Ptasi Azyl pomaga zwierzętom od 25 lat - jutro piknik w ZOO
Ptasi Azyl to działający w Warszawskim ZOO ośrodek pomagający skrzydlatym przyjaciołom. W czerwcu placówka skończyła 25 lat. Od początku działalności przyjęła już około 75 tysięcy ptasich pacjentów
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim ZOO jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji rozsianych niemal w całej Polsce. Placówka współpracuje z instytucjami badawczo-naukowymi, ośrodkami akademickimi i organizacjami ochroniarskimi. Tylko w ubiegłym roku jej pracownicy przyjęli ponad 7,2 tys. zwierząt, a od początku działalności było to około 75 tysięcy. Do Ptasiego Azylu trafiają najczęściej ptaki typowo miejskie, choć często pojawiają się również przypadki ptaków leśnych czy wodnych, np. sóweczka czy nur czarnoszyi. Wiele z nich to pisklęta. Do tej pory placówka przyjęła skrzydlatych pacjentów z ponad 100 gatunków krajowych.
– Ptasi Azyl to miejsce, w którym ptaki dostają drugą szansę. Każdy z pacjentów jest szczególny, bo każdy z nich ma własną historię. To miejsce wielu dramatów, ale i spektakularnych powrotów do zdrowia – mówi dr Agnieszka Czujkowska, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”. – Rehabilitacja dzikich ptaków nie mogłaby odbyć się bez pomocy osób, które poświęcają swój czas i niejednokrotnie wiozą pacjenta setki kilometrów. Każdy nasz pacjent to efekt współpracy łańcucha ludzi dobrej woli i świadectwo tego, że ludzie nie przechodzą obojętni wobec cierpienia – dodaje.
Wrażliwość mieszkańców na los zwierząt wzrasta z roku na rok, dlatego rośnie też liczba ptaków przyjmowanych do Ptasiego Azylu. Z tego też względu placówka coraz częściej stara się edukować mieszkańców, że nie każdy ptak znaleziony w mieście wymaga pomocy.
Jednym z elementów tej edukacji jest tegoroczna kampania „ZOOstaw, NIE porywaj”, organizowana wspólnie przez Warszawskie ZOO, Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, Lasy Miejskie-Warszawa i Straż Miejską.
Finał kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!”
Kampania edukacyjna „ZOOstaw, NIE porywaj” trwa od kwietnia. Ma uświadamiać, jak i kiedy pomagać dzikim zwierzętom, a kiedy nie podejmować interwencji.
Finał tegorocznej akcji odbędzie się w środę, 21 czerwca w godz. 11:00-14:00 w Ogrodzie Zoologicznym im. Jana i Antoniny Żabińskich (na środku Alei Głównej, za domkiem dla lemurów lub – w przypadku deszczu – w Ptaszarni). To wydarzenie dla całej rodziny – na uczestników czeka mnóstwo atrakcji oraz konkursy z nagrodami.
Zaplanowano m.in. ptasi kącik edukacyjny, koło fortuny, warsztaty plastyczne, zgadywanki, tworzenie przypinek lub magnesów z motywem bohaterów kampanii – kosa Warsa lub syrenki Sawy, konkurs na najbardziej oryginalne zwierzęce przebranie (rozstrzygnięcie o godz. 13:00). Straż Miejska oraz Lasy Miejskie ustawią swoje samochody, które na co dzień służą do niesienia pomocy zwierzętom w potrzebie.
Informacje o wydarzeniu można również znaleźć na Facebooku Warszawskiego ZOO.
O tym, jak pomagać dzikim zwierzętom w mieście można dowiedzieć się z filmików z udziałem przedstawicieli Ptasiego Azylu, Lasów Miejskich – Warszawa i Straży Miejskiej m.st. Warszaw
fot.UMW