Ptasi Azyl przepełniony. Kiedy pomagać młodym ptakom?
Rozpoczął się okres najcięższej pracy dla Ptasiego Azylu w warszawskim ZOO. Tylko w jeden weekend pracownicy przyjmują ponad sto ptaków. W większości są to pisklęta. Część ptaków wymaga pomocy, jednak część została niestety niepotrzebnie zabrana od rodziców.
Młode ptaki
Młode, w pełni opierzone ptaki, przebywające poza gniazdem, to tzw. podloty. Bardzo często uznawane są za chore lub ranne, co kończy się zabraniem ptaka i przewiezieniem go do pobliskiego ośrodka rehabilitacji, weterynarza lub na samodzielnym odchowie w domu.
Niestety, takie postępowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Opuszczanie gniazda i samodzielne poznawanie świata jest ważnym elementem w rozwoju młodych ptaków – w ten sposób uczą się skutecznie ukrywać, żerować, latać itp., pod czujnym okiem przebywających w pobliżu rodziców. Wielu najmłodszych pacjentów Azylu to zupełnie zdrowe ptaki, które pracownicy odchowują i przygotowują do powrotu na łono natury.
Jak więc ocenić, czy znaleziony ptak faktycznie potrzebuje pomocy?
Należy ocenić sytuację wg poniższych kryteriów. Ptak potrzebuje pomocy jeśli:
✔️ nie jest opierzony,
✔️ ma wyraźne obrażenia - rany, złamania itp.,
✔️ jest atakowany przez inne zwierzęta,
✔️ po długiej obserwacji nie stwierdzono obecności rodzica, co oznacza, że ptak nie jest karmiony.
Ptak ma się dobrze i można go zostawić gdy:
✔️ jest opierzony,
✔️ nie zauważono żadnych obrażeń, ptak nie ma problemów z poruszaniem się,
✔️ zaobserwowano dorosłe ptaki.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ptasiego Azylu.
Ptasi Azyl
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji rozsianych po całej Polsce. Współpracuje z wieloma instytucjami badawczo-naukowymi, ośrodkami akademickimi oraz organizacjami ochroniarskimi. Głównym celem jest zapewnienie opieki, leczenia, rehabilitacji i możliwości powrotu do środowiska naturalnego chorych i trafiających w ręce ludzi ptaków.
Przy takiej liczbie ptaków w ośrodku pracownicy są całkowicie pochłonięci opieką nad nimi. Poza nowymi pacjentami muszą się także opiekować ptakami, które już są w ośrodku - nakarmić, posprzątać, podać leki, przygotować jedzenie. A najmłodsze ptaki karmi się co 40-60 minut.
Fot. UM Warszawa