Reymont nie tylko z „Chłopów”. Ursynów pokazuje mniej znane oblicze noblisty
W roku setnej rocznicy śmierci Władysława Reymonta Ursynów prezentuje wystawę ukazującą pisarza nie tylko jako autora Chłopów. Ekspozycja pokazuje różnorodność jego twórczości oraz mniej znane fakty z życia noblisty, który zrezygnował z pracy na kolei, by poświęcić się literaturze. Wystawa dostępna jest do końca lipca w Galerii przy Ratuszu.
Z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Reymonta oraz ogłoszenia roku 2025 Rokiem Reymonta, Dzielnica Ursynów przygotowała wystawę, która pozwala spojrzeć na noblistę z nowej perspektywy. Ekspozycję „Stanisław Władysław Reymont – nie tylko Chłopi...” można oglądać do 31 lipca w Galerii przy Ratuszu (al. KEN 61, Metro Imielin).
– Reymont to pisarz, który potrafił słuchać rytmu życia – chłopskiego, miejskiego, duchowego. Chcemy zaprosić mieszkańców do zobaczenia w nim czegoś więcej niż tylko autora Chłopów – mówi Klaudiusz Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa.
Wystawa pokazuje mniej znane oblicze twórcy – jako odważnego reportera, literata bez formalnego wykształcenia, który zrezygnował z pracy kolejarza, by oddać się pisaniu. Reymont był nie tylko autorem epickiej sagi o Lipcach, lecz także znakomitym obserwatorem życia miejskiego i duchowego. Jego Ziemia obiecana, Komediantka czy Pielgrzymka do Jasnej Góry pokazują rozległość zainteresowań i form literackich, po jakie sięgał.
Ekspozycja opowiada również o ostatnich latach życia pisarza i jego pogrzebie w Warszawie, który zgromadził najwybitniejszych przedstawicieli życia politycznego i kulturalnego II Rzeczypospolitej.
To propozycja dla tych, którzy chcą wyjść poza szkolne skojarzenia i poznać Reymonta jako twórcę wielogatunkowego, głęboko zakorzenionego w realiach swojej epoki, a zarazem zaskakująco aktualnego.
fot. UD Ursynów



























![[KONKURS] Spektakl „Akademia Pana Kleksa" wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/84c10963535c8ba87d6e9e8ce874d883c8f373f2.jpeg)
![[Konkurs] Wygraj podwójną wejściówkę na koncert „Największe przeboje Orkiestry Księżniczek”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/2f69745eefc18cc53a01b7c43977a37fbe01e037.jpeg)
![[KONKURS] Spektakl „Łóżko pełne cudzoziemców” wygraj podwójną wejściówk](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/de36eece13fc94e0c677ebed3b2ce3c624df7390.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Palce lizać, czyli wybuchowy deser!” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9a9ade467e3101cfee574fe7e9f64ccbb6e4f37a.jpeg)















