Rocznica czerwcowych wyborów i Święto Warszawy – wydarzenia, spotkania i koncerty.
4 czerwca, w rocznicę wyborów 1989 roku, obchodzimy Święto Warszawy. Z tej okazji stołeczne instytucje kultury przygotowały wiele wydarzeń.
Głównym punktem tegorocznego programu będzie odsłonięcie pomnika „Solidarności” na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika. Pomnik to fragmenty muru berlińskiego połączone napisem „Solidarność”. Współautorem projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca logotypu „Solidarności”.
Po raz trzynasty — w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów — o 18.00 zaplanowano też spotkanie pod „Niespodzianką”, miejscem legendarnej kawiarni na placu Konstytucji. To upamiętnienie odzyskanej wolności i świadectwo, jak ważne są prawa obywatelskie. Podczas obu uroczystości wyrażana będzie solidarność z osobami, które za udział w obronie demokracji są represjonowane. W tym roku w sposób szczególny zwracamy się do społeczności białoruskiej. Swój udział w uroczystościach zapowiedziała prezydent-elekt Swiatłana Cichanouska. Wszystkie wydarzenia będą relacjonowane w mediach społecznościowych.
W piątek wieczorem o 19.00 w Multimedialnym Parku Fontann koncert „Pieśni o szczęściu”, który przygotowała Stołeczna Estrada. Scenariusz wykorzystuje m.in. twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w tym roku mija stulecie jego urodzin. W piątkowym koncercie wystąpią m.in.: Beata Rybotycka, Janusz Radek, Jacek Wójcicki oraz Zbigniew Zamachowski. Udział wezmą także młodzi aktorzy z warszawskiej Akademii Teatralnej. W programie koncertu m.in. autorskie aranżacje utworów Baczyńskiego „Na moście w Avignon”, „Znów wędrujemy”, a także „Ocalić od zapomnienia” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Karuzela z Madonnami” Mirona Białoszewskiego czy „Miłość Ci wszystko wybaczy” Juliana Tuwima. Spektakl jest zwieńczeniem działalności Dzielnicy Poetów, w którą od 15. maja zamienił się Multimedialny Park Fontann.
Z kolei w sobotę (5 czerwca) na skwerze ks. Jana Twardowskiego Dom Spotkań z Historią zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej „Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80”.
Więcej informacji na stronie Domu Spotkań z Historią.
Fot. Pixabay