Rozpoczął się Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa. W Warszawie zawyją syreny alarmowe
Dziś ruszył Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa, czyli specjalna kampania edukacyjna poświęcona szeroko rozumianemu bezpieczeństwu. Rozpoczął go dzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Program Warszawa chroni bierze pod uwagę bezpieczeństwo we wszystkich aspektach: bezpieczeństwo drogowe, bezpieczeństwo kobiet, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, przygotowanie się na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne i wszystkie ewentualności, które są z tym związane. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna i trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, stąd nasze zaangażowanie w prace nad ustawą o obronie cywilnej i ochronie ludności, która właśnie trafia do Sejmu. Właśnie w związku z tym przygotowaliśmy Tydzień Bezpieczeństwa – po to, żeby mówić o bezpieczeństwie i przygotowywać się na różne ewentualności oraz przede wszystkim, żeby prowadzić akcję edukacyjną – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Bezpieczniej na drogach
Warszawa co roku wydaje kilkadziesiąt milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Za te pieniądze powstają nowe ronda, sygnalizacje, azyle, elementy uspokojenia ruchu czy oświetlenie.
– Bezpieczeństwo na drogach od zawsze jest dla nas absolutnym priorytetem. W najbliższych latach stolica przeznaczy dodatkowe 164 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.
17 października, podczas sesji Rady m.st. Warszawy, wniosek o dofinansowanie będą rozpatrywać radni. Dodatkowe środki zostaną rozłożone na 4 lata. Celem jest dokończenie programu przebudowy przejść dla pieszych ocenionych najniżej w audycie bezpieczeństwa.
Razem z pieniędzmi, które już są przeznaczane na ten cel, Warszawa wyda do 2028 roku łącznie co najmniej 284 mln złotych – to największy budżet na ten cel w historii miasta. Łącznie z wydatkami poniesionymi do tej pory, będzie to kwota przekraczająca pół miliarda zł.
Działania na poprawę bezpieczeństwa na stołecznych ulicach przynoszą efekty. Liczba ofiar wypadków drogowych jest zdecydowanie niższa od średniej krajowej oraz unijnej i wciąż spada. Ponadto od października w Zarządzie Dróg Miejskich, który był odpowiedzialny za audyt przejść, zostanie wydzielony nowy pion ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. W skład jego zadań wejdzie m.in. nadzór nad realizacją nowego programu bezpieczeństwa ruchu drogowego i organizacją ruchu czy kontynuacja projektu „Droga na szóstkę” (bezpieczeństwo pod szkołami).
Harmonogram Tygodnia
Podczas dnia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci z Komendy Stołecznej będą prowadzili wzmożone kontrole na drogach, przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. W 20 wytypowanych miejscach policjanci, strażnicy miejscy i uczniowie szkół z klas policyjnych będą rozdawali ulotki.
Jutro dzień pierwszej pomocy, podczas którego Straż Miejska, Straż Pożarna i Centrum Powiadamiania Ratunkowego pokażą jak udzielać pierwszej pomocy. We wtorek wystartuje również „Pociąg do Życia” autorski projekt Szybkiej Kolei Miejskiej, w którym podróżni zobaczą akcję ratunkową z użyciem defibrylatora oraz aktywnym udziale w szkoleniach z pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych, znajdujących się w pociągu. Akcja będzie przeprowadzana na linii S1 wyjazd pociągu o godz.10:20 ze stacji Warszawa Ochota w kierunku Otwocka. Następnie o godzinie 11:50 z Otwocka do Warszawy Ochoty.
Środa to dzień edukacji i alarmowania. Zostaną wtedy uruchomione syreny, w pełnym 3-minutowym wymiarze, użyty zostanie dźwięk modulowany. Po godzinie nastąpi odwołanie alarmu poprzez wyemitowanie dźwięku ciągłego, trwającego również 3 minuty. Ponadto w szkołach zaplanowane są lekcje bezpieczeństwa.
Czwartek, 10 października, to dzień bezpieczeństwa kobiet. Straż Miejska m.st. Warszawy oraz policjanci z Komendy Stołecznej Policji zorganizują pokazy i krótkie instruktaże samoobrony dla kobiet.
Piątek to dzień konsultacji.
Finał Tygodnia nastąpi w sobotę podczas pikniku w Parku Świętokrzyskim.
Tramwaj z ekspertami
Od dzisiaj do piątku w godz. 11:30-17:30 kursować będzie zabytkowy tramwaj z ekspertami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami służb: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Tramwaj będzie kursował na trasie: plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Niepodległości - Chałubińskiego - al. Jana Pawła II - al. Solidarności - Marszałkowska - Nowowiejska - Filtrowa - plac Narutowicza.
Namiot przed Pałacem Kultury i Nauki
Przez cały tydzień przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich będzie czynny specjalny namiot z logo „Warszawa chroni”, gdzie będzie można porozmawiać ze służbami na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne.
fot. R.Motyl UMW