mobile
REKLAMA

Ruszył długo wyczekiwany remont ulicy Ordona

Od poniedziałku, 24 lipca rozpoczął się remont na ulicy Ordona. Będzie nowa nawierzchnia, pasy rowerowe, więcej zieleni i zmiany dotyczące parkowania

Aleksandra Żochowska
Ruszył długo wyczekiwany remont ulicy Ordona

Odolany będą przeznaczone wyłącznie pod budowę mieszkań mieszkalnych. Kiedyś dominowały tam zakłady przemysłowe, teraz nieliczne funkcjonują.

W celu dostosowania sieci drogowej do planowanych zmian, stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął w lipcu pierwszą fazę przebudowy ulicy Jana Kazimierza. Kolejną ulicą, która będzie poddana metamorfozie jest ulica Ordona.

Historyczny bruk na ulicy, mimo że w wielu miejscach już jest zniszczony został wpisany do ewidencji zabytków. Niestety, obecność tego brukowanego chodnika jest problematyczna ze względu na fakt, że oprócz samochodów osobowych po nim poruszają się również pojazdy ciężarowe.

Przed przystąpieniem do remontu ulicy, konieczne było uzyskanie zaleceń konserwatorskich. Dzięki owocnej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, udało się osiągnąć satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie.

Na podstawie uzgodnień z konserwatorem, zabytkowy bruk zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem, co pozwoli kierowcom poruszać się po równym i cichym nawierzchni. Zabytkowa nawierzchnia będzie widoczna na pasach postojowych, ale przed tym zostanie naprawiona.

Po osiągnieciu porozumienia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od razu przystąpiliśmy do projektowania nowej ul. Ordona. A dzięki temu, że do prac wykonawczych zaangażowaliśmy stołeczny Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, już dziś możemy rozpocząć jeden z najbardziej wyczekiwanych remontów dróg w Warszawie – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Co się zmieni?

Wzdłuż pasa dzielącego obie jezdnie oraz na chodnikach i wzdłuż jezdni, pojawi się nowa zieleń. Nie tylko tysiące krzewów i bylin, ale i 40 drzew zostanie zasadzonych, w tym klonów pospolitych, kasztanowców czerwonych i lip drobnolistnych. Całkowita liczba drzew na przebudowywanym odcinku wyniesie 64 - 40 nowych oraz 24 już istniejące.

Obecnie na ul. Ordona dominuje beton i kamień. Gdzieniegdzie można znaleźć też trawniki. Dzięki inwestycji będzie tu przyjemnie, cicho i bardzo zielono – zaznacza Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie Warszawy.

Przewidywane jest także uporządkowanie parkowania. Stworzone zostaną zatoki postojowe dla kierowców, których nawierzchnia będzie wykonana z zabytkowego bruku. Dzięki likwidacji rzadko używanych "zawrotek", możliwe będzie wyznaczenie większej liczby legalnych miejsc parkingowych.

Przemieszczanie się pieszych i rowerzystów również zostanie usprawnione. Popękane i uszkodzone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Dodatkowo, na obu stronach ulicy pojawią się pasy rowerowe, będące przedłużeniem już istniejących dróg rowerowych na północnym odcinku ulicy.

Stare betonowe latarnie zostaną zastąpione przez nowe lampy, które będą wyposażone w energooszczędne źródła światła.

fot. Szymon Pulcyn/UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda