mobile
REKLAMA

Ruszyła budowa mostu pieszo-rowerowego

Rozpoczęły się przygotowania terenu pod budowę mostu pieszo-rowerowego po prawej stronie Wisły. Roboty budowlane rozpoczną się wiosną i potrwają ponad dwa lata. Inwestycja połączy Bulwary Wiślane z Pragą.

Informacja prasowa
Ruszyła budowa mostu pieszo-rowerowego

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, działający od zeszłego tygodnia wykonawca (firma Budimex) usuwa ok. 40 drzew i i ok. 5606 m kw. zarośli z terenu placu budowy. Wycinka przeprowadzana jest pod nadzorem przyrodniczym, po wykonaniu oględzin terenu. Inwestycja wymagała uzyskania zezwoleń i zgód w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, które sprawdziły, o jakiej porze roku można takie prace prowadzić i czy będą miały istotny wpływ na ekosystem. Ponieważ konstrukcja mostu jest znacznie mniejsza od innych inwestycji “mostowych” w Warszawie, usunięcie kolidującej roślinności to niewielka ingerencja w zieleń - zapewnia ZDM. Przykładowo most Północny wymagał usunięcia ok. 3000 drzew. W przypadku budowy mostu Południowego w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy konieczną wycinkę liczono nie tyle w sztukach drzew, co określając powierzchnię do oczyszczenia.

Po przygotowaniu terenu wykonawca rozpocznie pomiary geodezyjne i wyrównywanie terenu, w miarę warunków pogodowych. Ciężki sprzęt taki jak m.in. dźwigi pojawi się na miejscu najwcześniej w marcu. Prace budowlane rozkręcą się na wiosnę i będą prowadzone w stopniu jak najmniej inwazyjnym dla przyrody pod nadzorem ornitologicznym. Planowane jest wykonanie lęgowisk zastępczych dla ptaków w postaci budek lęgowych umiejscowionych na podporach mostu.

Po drugiej stronie - na Śródmieściu sprawa jest łatwiejsza, ponieważ most wystarczy “wpiąć” w istniejącą już infrastrukturę.

Most "połączy" Warszawiaków.

Nowy most będzie się rozciągać na długości 452 m i pod tym względem stanie się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy będzie zmienna i w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 m. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty. Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową. Minimalna przestrzeń użytkowa zaplanowana to 6 m, a na węższej rampie po stronie lewobrzeżnej – 3,5 m. Na przeprawie znajdą się dwie „strefy wypoczynkowe” z drewnianymi siedziskami. Oświetlenie obiektu zapewnią źródła światła umieszczone w balustradach. Most zostanie też objęty monitoringiem. Koszt inwestycji to 120 mln 961 tys. zł brutto.

 

Fot. ZDM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda