Rynek pracy w stolicy - deficyt pracowników w 54 zawodach
Handel, transport, przemysł, informacja– to w tych działach zatrudnionych jest najwięcej warszawiaków. Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS ze znalezieniem pracy nie mają problemu osoby młode. W trudniejszej sytuacji znajdują się osoby 50+. W tm roku wg prognoz deficyt pracowników będzie dotyczył 54 zawodów.
- Stołeczny rynek cechują m.in. ogromna dynamika i przepływy pracowników oraz mobilność- wielu pracujących codziennie dojeżdża do pracy nie tylko z terenu powiatów otaczających Warszawę, ale też z największych miast województwa – podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Wg danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny najwięcej osób zatrudnionych jest w handlu, transporcie, przemyśle i informacji. Zaledwie 5 proc. jest zatrudnionych w budownictwie, a 1,6 proc. w obsłudze nieruchomości.
Niezmiennie potrzebne są osoby wykonujące zawody związane z szeroko pojętą ochroną zdrowia, m.in. lekarze, pielęgniarki.
Jak wynika z danych dotyczących rynku pracy ubywa nam osób w wieku produkcyjnym. Będzie to jedno z większych wyzwań gospodarki w najbliższych latach.
Wg „Barometru Zawodów” przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie w stolicy wg prognoz w 2024 r. deficyt pracowników będzie dotyczył 54 grup zawodowych. Z czego w aż 16 spodziewany jest duży deficyt.
Deficytowe zawody to m.in. asystenci w edukacji, betoniarze, zbrojarze, nauczyciele, kucharze, lekarze, pracownicy poczty.
fot. Michal Jarmoluk z Pixabay