mobile
REKLAMA

Sanepid ostrzega: korzystanie z basenów ogrodowych z wodą nie spełniającą wymagań jakości, może wpływać negatywnie na zdrowie !

Czy to w przydomowych ogrodach czy to w miejscach zorganizowanych letnich wyjazdów coraz częściej można spotkać się z obecnością basenów ogrodowych. Kąpiel w nich daje przyjemne orzeźwienie w upalne dni, jednak może nieść również zagrożenie dla zdrowia, gdy woda nie jest odpowiednio przygotowana. Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie przypomina o tym, jak należy dbać o wodę w basenach ogrodowych i na co jesteśmy narażeni, gdy woda nie spełnia wymagań jakości

 

NKK
Sanepid ostrzega: korzystanie z basenów ogrodowych z wodą nie spełniającą wymagań jakości, może wpływać negatywnie na zdrowie !

Baseny ogrodowe z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Można je dostrzec w coraz większej liczbie przydomowych ogrodów, a także w miejscach zorganizowanego wypoczynku. Kąpiel w nich daje ochłodzenie w upalne dni, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących dbałości o wodę, które pozwolą ich użytkownikom ustrzec się wielu dolegliwości zdrowotnych.

- Niezależnie od rodzaju basenu i jego użytkowników woda powinna być wolna od zanieczyszczeń zarówno tych widzialnych ludzim okiem jak i mikrobiologicznych oraz chemicznych. W wodzie musi być dodatkowo stale obecny środek dezynfekcyjny w stężeniach działających szybko i skutecznie na mikroorganizmy, wnoszone przez osoby korzystające z kąpieli – podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie.

Jak wylicza sanepid do  utrzymania bieżącej czystości wody służy m. in.:

- basenowa instalacja z filtrem i pompą,

- skimmer, który  zbiera zanieczyszczenia,  typu: liście, gałęzie, płatki kwiatów, czy kurz,

- preparat chloru,

- tabletka wielofunkcyjna, która zawiera w sobie m. in.: chlor, regulator pH, środek glonobójczy oraz krystalizator,

- ozonowanie wody.

Warto również pamiętać o przykrywaniu basenu matą w czasie, gdy z niego nie korzystamy oraz o wymianie części wody.

- W wodzie znajduje się wiele mikroorganizmów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Mimo że nie wszystkie są patogenami, czyli nie mają zdolności wywoływania chorób u ludzi, niektóre mikroorganizmy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – podkreśla sanepid.

Jeżeli woda w basenie nie będzie odpowiedniej jakości może to wpłynąć niekorzystanie na zdrowie osób z niego korzystających. Jak wylicza sanepid może to spowodować:

- choroby skórne, np. grzybice, opryszczki, świąd;

- choroby oczu, np. zapalenie spojówek, grzybicze zapalenie rogówki;

- problemy ze strony układu pokarmowego, np. bólu brzucha, wymioty, nudności;

-problemy ze strony układu oddechowego, np. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, legioneloz, zapalenia zatok lub przewodu słuchowego;

- choroby układu moczowo-płciowego, np. grzybice, zakażenia układu moczowego,

- problemy ze strony układu nerwowego, np. bólu i zawrotów głowy.


fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda