Sanepid ostrzega: korzystanie z basenów ogrodowych z wodą nie spełniającą wymagań jakości, może wpływać negatywnie na zdrowie !
Czy to w przydomowych ogrodach czy to w miejscach zorganizowanych letnich wyjazdów coraz częściej można spotkać się z obecnością basenów ogrodowych. Kąpiel w nich daje przyjemne orzeźwienie w upalne dni, jednak może nieść również zagrożenie dla zdrowia, gdy woda nie jest odpowiednio przygotowana. Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie przypomina o tym, jak należy dbać o wodę w basenach ogrodowych i na co jesteśmy narażeni, gdy woda nie spełnia wymagań jakości
Baseny ogrodowe z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Można je dostrzec w coraz większej liczbie przydomowych ogrodów, a także w miejscach zorganizowanego wypoczynku. Kąpiel w nich daje ochłodzenie w upalne dni, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących dbałości o wodę, które pozwolą ich użytkownikom ustrzec się wielu dolegliwości zdrowotnych.
- Niezależnie od rodzaju basenu i jego użytkowników woda powinna być wolna od zanieczyszczeń zarówno tych widzialnych ludzim okiem jak i mikrobiologicznych oraz chemicznych. W wodzie musi być dodatkowo stale obecny środek dezynfekcyjny w stężeniach działających szybko i skutecznie na mikroorganizmy, wnoszone przez osoby korzystające z kąpieli – podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Warszawie.
Jak wylicza sanepid do utrzymania bieżącej czystości wody służy m. in.:
- basenowa instalacja z filtrem i pompą,
- skimmer, który zbiera zanieczyszczenia, typu: liście, gałęzie, płatki kwiatów, czy kurz,
- preparat chloru,
- tabletka wielofunkcyjna, która zawiera w sobie m. in.: chlor, regulator pH, środek glonobójczy oraz krystalizator,
- ozonowanie wody.
Warto również pamiętać o przykrywaniu basenu matą w czasie, gdy z niego nie korzystamy oraz o wymianie części wody.
- W wodzie znajduje się wiele mikroorganizmów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Mimo że nie wszystkie są patogenami, czyli nie mają zdolności wywoływania chorób u ludzi, niektóre mikroorganizmy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – podkreśla sanepid.
Jeżeli woda w basenie nie będzie odpowiedniej jakości może to wpłynąć niekorzystanie na zdrowie osób z niego korzystających. Jak wylicza sanepid może to spowodować:
- choroby skórne, np. grzybice, opryszczki, świąd;
- choroby oczu, np. zapalenie spojówek, grzybicze zapalenie rogówki;
- problemy ze strony układu pokarmowego, np. bólu brzucha, wymioty, nudności;
-problemy ze strony układu oddechowego, np. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, legioneloz, zapalenia zatok lub przewodu słuchowego;
- choroby układu moczowo-płciowego, np. grzybice, zakażenia układu moczowego,
- problemy ze strony układu nerwowego, np. bólu i zawrotów głowy.
fot. pixabay