Smogowi edukatorzy
Mieszkańcy Wawra, Białołęki i Rembertowa już w maju mogą spodziewać się odwiedzin smogowych edukatorów. Akcja potrwa do końca października. Jej celem jest dotarcie do mieszkańców z informacjami o miejskich dotacjach na wymianę pieców oraz sposobach walki z zanieczyszczeniami.
Celem prowadzonej od grudnia 2016 roku kampanii pod hasłem „Oddychaj Warszawo” jest nie tylko zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń, ale i – przede wszystkim – zwiększanie świadomości wśród mieszkańców stolicy poprzez wskazanie chociażby zagrożeń dla naszego zdrowia, jakie niesie zanieczyszczenie powietrza.
W tym roku do akcji wkraczają ekoedukatorzy, nazywani już potocznie smogowymi edukatorami. Bazując na inwentaryzacji przygotowanej przez stołeczny ratusz odwiedzą oni ponad pięć tysięcy tych gospodarstw domowych, które nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej. Na mapie smogowej edukacji najwięcej adresów znajduje się w Wawrze (ponad 2400) i na Białołęce (ponad 1400).
– Miejscy edukatorzy od lat z powodzeniem wypełniają swoją misję w ramach działań kampanii Dzielnica Wisła. Teraz wykorzystując te doświadczenia kierujemy ekoedukatorów do pracy z warszawiakami w ich domach. Ten bezpośredni kontakt pozwoli nie tylko dotrzeć do mieszkańców z informacjami o miejskich dotacjach czy sposobach walki z zanieczyszczeniami, ale pozwoli nam również zaktualizować nasze dane dotyczące niskiej emisji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Mieszkańcy podczas spotkań z miejskimi edukatorami będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania należy podejmować , aby chronić klimat oraz jak można uzyskać dotację na modernizację kotłowni i wymianę pieca, czy jak starać się o „zielone wsparcie”,
Tegoroczna akcja informacyjna zostanie rozszerzona o zagadnienia zawarte w obowiązującej od listopada 2017 roku tzw. uchwale antysmogowej. Nakłada ona na mieszkańców ograniczenia co do jakości używanych przez nich paliw, a tych, którzy posiadają pozaklasowe kotły obliguje do ich wymiany w ciągu najbliższych pięciu lat.
Co ciekawe, po raz pierwszy do warszawskich przedszkoli i szkól podstawowych trafią magnetyczne tablice informacyjne. Na nich to – jak zdradzają urzędnicy ze stołecznego ratusza – w przyjaznej dla młodzieży formie kolorowych identyfikatorów, zamieszczane będą informacje o aktualnym stanie jakości powietrza. Znajdą się na nich także wskazówki dotyczące aktywności w czasie, gdy stężenia pyłów będą podwyższone.
A skoro mowa o smogu i walce z nim to trudno w tym miejscu nie wspomnieć, że Amerykanie stworzyli listę tzw. dobrych roślin antysmogowych. Znalazły się na niej bardzo popularne także w Polsce: dracena, skrzydło kwiat, bluszcz i chryzantema.
Anna Tomasik