mobile
REKLAMA

"Stołeczne ulice": Aleja KEN

Jest jedną z najważniejszych arterii Ursynowa, choć powstała stosunkowo niedawno. W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego dziś w cyklu "Stołeczne ulice" przedstawiam Aleję Komisji Edukacji Narodowej.

Marcin Kalicki
"Stołeczne ulice":  Aleja KEN

Nazwa ulicy nawiązuje do powołanego 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego centralnego organu władzy oświatowej na ziemiach polskich - Komisji Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych instytucji oświatowych w Europie. Komisja stworzyła jednolity system kształcenia i zreformowała uniwersytety, a powstałe na jej wniosek Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych wydawało nowoczesne podręczniki, jak również zajęło się reformą programową i metodologiczną nauczania.

Sama arteria powstała w ostatniej dekadzie XX wieku, poza odcinkiem od Doliny Służewieckiej do ul. Jastrzębowskiego, której historia sięga lat siedemdziesiątych. Prowadzi od Lasu Kabackiego do skrzyżowania z ul. Wałbrzyską na Mokotowie. Początkowo al. Komisji Edukacji Narodowej była na bardzo długim odcinku jednojezdniowa.

Wraz z rozwojem, nowymi inwestycjami oraz zabudową użytkową, ale i budynkami mieszkalnymi również i arteria zmieniła swoje znaczenie. Przyczyniła się do tego przede wszystkim budowa pierwszej w stolicy linii metra. Wzdłuż głównej ulicy dzielnicy usytuowanych jest aż pięć stacji podziemnej kolejki: Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy i Ursynów.

Al. KEN na Kabatach łączy z ul. Rosoła Aleja Kasztanowa. Jest to droga spacerowa, która powstała na początku XIX wieku. Początkowo prowadziła z Góry Kalwarii do pałacu w Wilanowie. To z istniejącej w tym miejscu cegielni dostarczano materiały do budowy m.in. Pałacu w Natolinie oraz renowacji ursynowskiego Pałacu Krasińskich. Swoją nazwę zawdzięcza gęsto zasadzonym kasztanom na całej jej długości.

Przy skrzyżowaniu alej: Kasztanowej i Komisji Edukacji Narodowej znajduje się pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka. Na specjalnym kamieniu znajduje się napis: "W roku 1404 Andrzej Ciołek, herbu Ciołek, rycerz, podkomorzy i starosta sandomierski, właściciel dóbr Kabaty odbył pielgrzymkę do Santiago de Compostela w dalekiej Hiszpanii, torując drogę wzajemnemu poznawaniu i przenikaniu kultur Europy. W roku 2000, z okazji kampanii Rady Europy "Europa, wspólne dziedzictwo" i przyjęcia Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku do Stowarzyszenia Uniwersytetów Compostela, tablicę tę ufundowali: Rektor i Senat Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, Burmistrz, Zarząd i Rada Gminy Warszawa-Ursynów".

Przy al. KEN znajdują się także m.in.: kościół parafii Wniobowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, pętle autobusowe Osiedle Kabaty i Ursynów Południowy czy też biblioteka publiczna.

Marcin Kalicki / fot.commons.wikimedia.org

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda