Stolica przeznaczyła ponad 500 milionów złotych na rewitalizację
Warszawa realizuje program rewitalizacji prawobrzeżnych dzielnic. Zmienia się Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek, na obszarze których zamieszkuje ponad 100 tys. osób. Choć programy rewitalizacji w Warszawie są realizowane od 2005 roku, to w ostatnich latach skala realizacji jak i zaangażowane środki finansowe są rekordowe.
Zmiany na obszarze 1426 ha
Do 2022 roku miasto wdraża Zintegrowany Program Rewitalizacji, który jest realizowany na obszarze części trzech dzielnic: Pragi-Północ, Pragi-Południe i Targówka. W ramach planu uzdrowienia tych części Warszawy są wyodrębnione podobszary, których odbudowa jest kluczowa: na Pradze-Północ to rejon Starej Pragi, Nowej Pragi i Szmulowizny, na Pradze-Południe to Kamionek, a na terenach Targówka - Targówek Mieszkaniowy i Targówek Fabryczny. Na łącznej powierzchni 1426 ha mieszka ponad 100 tys. osób.
Na realizację projektów mieszkaniowych, społecznych czy kulturalnych do końca 2020 roku z budżetu miasta wydano ponad 500 milionów złotych. Suma ta zwiększy się do 1,5 miliarda złotych, jeśli doliczymy koszt budowy 3 nowych stacji metra na terenie objętym programem rewitalizacji.
Rewitalizacja to nie tylko remont elewacji
- Rewitalizacja to wiele różnych działań, na różnych polach, które razem dają efekt dobrej, przestrzennej i społecznej zmiany. Takimi przykładami są Teatr Baj, który powraca na kulturalną mapę Pragi i całej Warszawy czy Pałacyk Konopackiego, który będzie praskim domem kultury - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zaletą rewitalizacji jest kompleksowość wdrażanych zmian. To nie tylko remont elewacji kamienic, ale także zmiany w zakresie infrastruktury, kultury, sportu, polityki społecznej, aktywizacji i integracji mieszkańców. To zmiany, które umożliwiają rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców.
Nowa przestrzeń miejska
Do końca 2020 roku wyremontowano 37 budynków z 665 lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, a do sieci ciepłowniczej na obszarze objętym rewitalizacją podłączono 169 budynków i 3356 lokali. Powstała pierwsza w Warszawie kamienica międzypokoleniowa przy ul. Stalowej 29, a swój blask odzyskały budynki przy ul. Łomżyńskiej 20 i 26, czy Łochowskiej 31 i 37.
Kultura jest ważnym czynnikiem rewitalizacji, zmieniającym jakość życia mieszkańców. Na Targówku, w zabytkowej willi przy ul. Siarczanej 6 działa Centrum Kultury i Aktywności. Do wyremontowanego budynku przy ul. Jagiellońskiej wrócił Teatr Baj, a w Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13 będzie miał swoją siedzibę Dom Kultury Praga.
Miasto wspiera rozwój gospodarczy i pomaga lokalnym przedsiębiorcom. Urządza się konkursy profilowane dla miejskich lokali użytkowych w parterach - tak, aby lokalny warzywniak nie musiał konkurować z bankiem czy sieciówkami.
W ramach programu rewitalizacji zmienia się także zieleń przyuliczna, skwery i parki. Nowe nasadzenia pojawiły się na pl. Hallera, przy ul. Brechta czy al. Solidarności, a parklet przy ulicy Dąbrowszczaków. Na Szmulowiźnie zmodernizowano tzw. park Michałowski.
Wkrótce konsultacje dot. nowego programu
Obecny program będzie realizowany do 2022 roku. Ale już treają prace nad następcą, nowym programem rewitalizacji, który planujemy w perspektywie lat 2023-2030.
Źródło: UM Warszawa