mobile
REKLAMA

Stryjeńskich - ulica wielu patronów

Na Ursynowie mamy jedną arterię, która upamiętnia cztery różne osoby o tym samym nazwisku. Dziś w ramach cyklu "Stołeczne ulice" przybliżam Czytelnikom historię wąskiej, półtorakilometrowej ulicy Stryjeńskich.

Marcin Kalicki / fot.ZDM
Stryjeńskich - ulica wielu patronów

Położona na Kabatach i Natolinie arteria zawdzięcza swoją nazwę Zofii, Aleksandrowi, Tadeuszowi i Karolowi Stryjeńskim. Zofia to polska malarka, scenograf, grafik i ilustratorka. W 1930 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a sześć lat później Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za zasługi dla polskiej sztuki. Była żoną architekta, działacza społecznego, rzeźbiarza, dyrektora Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem Karola Stryjeńskiego. Jego ojcem był Tadeusz Stryjeński konserwator zabytków, architekt, przedsiębiorca budowlany. Czwartym patronem ulicy jest Aleksander Stryjeński kartograf, oficer i inżynier wojskowy.

Pierwszy raz na mapach miasta stołecznego Warszawy arteria pojawiła się w 1980 roku. Stryjeńskich biegnie kolejno od skrzyżowania z ulicami: Wełnianą, Wąwozową i Rybałtów przecinając m.in.: Moczydłowską, Kazury, Przy Bażantarni czy Małej Łąki i kończy się na rondzie Ireny Kwiatkowskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Filipiny Płaskowieckiej.

Przy skrzyżowaniu ulic Stryjeńskich i Na Uboczu znajduje się budynek Gimnazjum nr 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, które to po reformie edukacji zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara "Rudego". Uczniowie tej ursynowskiej placówki oświatowej świetnie sobie radzą w szczególności na arenie sportowej. Warto wspomnieć chociażby osoby Michała Kowalczyka i Bartosza Borzęckiego, którzy w tym roku wywalczyli tytuły wicemistrzów Polski Juniorów Młodszych w judo, a w 2016 roku Mistrzostwo Polski Młodzików, drużyny dziewcząt i chłopców, które zdobyły Mistrzostwo Ursynowa w piłce ręcznej czy też Katarzynę Suchecką - srebrną medalistkę w biegu na 200 metrów na 50 Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Przy ul. Stryjeńskich 21 znajduje się kościół Ofiarowania Pańskiego. Wybudowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku wzorowany był na stylu romańskim. Nowa parafia powstała po wydzieleniu terenu z dwóch innych: parafii św. Katarzyny i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. Została erygowana dekretem z dnia 2 lutego 1988 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Pomiędzy ulicami Stryjeńskich i Wełnianą znajduje się popularny wśród mieszkańców Ursynowa park Moczydełko. Nazwa oficjalnie nadana uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy w 2011 roku nawiązuje do osiedla Moczydło, na którym się znajduje. Na ponad pół ha terenu znajduje się oczko wodne, na około którego znajdują się nasadzenia drzew, bylin i krzewów, elementy małej architektury, zadbane alejki i dwa place zabaw.

Chociażby ten ostatni punkt powinien stanowić zachętę do odwiedzenia tej ursynowskiej arterii.

Marcin Kalicki

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda