mobile
REKLAMA

Światowy dzień pierwszej pomocy w Wilanowie

Codziennie od soboty 5 września na Wilanowie odbywa się święto dzielnicy – Dni Wilanowa 2015. Wydarzenia kulturalne przeplatają się ze sportowymi. Każdy odwiedzający Plażę Wilanów i i instytucje wilanowskie znajdzie coś dla siebie. Bardzo pożyteczną inicjatywą jest szkolenie z pierwszej pomocy Akcji „Przygotuj się na wstrząs”, które zostanie zorganizowane już w najbliższą sobotę 12 września na Plaży Wilanów.

Światowy dzień pierwszej pomocy w Wilanowie

Do tego, że szybka reakcja otoczenia na wypadek decyduje bardzo często o czyimś życiu i zdrowiu nie trzeba nikogo już przekonywać. Zdarza się jednak, że świadkowie wypadku, z braku wiedzy lub strachu by ofierze nie zaszkodzić nie podejmują akcji ratunkowych. Czasami wystarczy zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Jeszcze lepiej, do czasu przyjazdu karetki i ratowników medycznych samemu pomóc.

Poza wypadkami komunikacyjnymi zagrożeniem dla życia człowieka jest wstrząs anafilaktyczny. To zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych ostrym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im gwałtowniejsza i szybsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczny w przypadku reakcji anafilaktycznej jest fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia.

Jak udzielić pierwszej pomocy można się dowiedzieć podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który odbędzie się na Plaży Wilanów. Akcja „Przygotuj się na wstrząs” przygotowała szkolenia dla Warszawiaków odwiedzających Plażę Wilanów.

Szkolenia zaczynają o godzinie 11 i co godzinę, do godziny siedemnastej w specjalnie na ten cel przygotowanym Punkcie Szkoleń grupa wykwalifikowanych ratowników medycznych akcji „Przygotuj się na wstrząs” oraz instruktorzy i wolontariusze PCK będą prezentować na fantomach prawidłowo przebiegającą akcję udzielania pierwszej pomocy.

Instruktorzy zostaną podzieleni na dwa zespoły. Pierwszy przeprowadzi szkolenia dla dorosłych. Druga nauczy udzielania pierwszej pomocy dzieci i młodzież.

Akcja „Przygotuj się na wstrząs” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny działający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Działa od 2013 roku i regularnie poszerza swój zasięg.  Jej celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin oraz osób z grup ryzyka na temat przyczyn i konsekwencji anafilaksji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.  Do tej pory przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy zostało około 6 000 pracowników komunikacji miejskich, około 5 000 lekarzy oraz odbyły się ponad 23 szkolenia dla mieszkańców największych miast w Polsce.

Partnerami wydarzenia są: Dzielnica Wilanów, Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy - Ewa Malinowska-Grupińska oraz Polski Czerwony Krzyż.
Urząd Dzielnicy Wilanów i Informator Stolicy zapraszają na Plażę Wilanów w sobotę 12 września od godziny 11.
Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda