mobile
REKLAMA

Szpital Św. Anny na Ochocie: Protesty przeciw przeniesieniu oddziałów

Plany przeniesienia kilku oddziałów ze Szpitala Św. Anny na warszawskiej Ochocie do innych placówek spotkały się z krytyką. Wzbudziły one obawy o dostępność usług medycznych i przyszłość pracowników. Zwróciliśmy się o wyjaśnienie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

 

Maja Jaubin
Szpital Św. Anny na Ochocie: Protesty przeciw przeniesieniu oddziałów

Chodzi o przeniesienie kluczowych oddziałów Szpitala św. Anny na Ochocie do innych placówek: – Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. planuje restrukturyzację Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny przy ul. Barskiej w Warszawie. Proponowane zmiany dotyczą przejęcia części przedsiębiorstwa Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER" Sp. z o.o. przez Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o. o. na podstawie umowy między Spółkami. Od 1 stycznia 2025 r. Oddział Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej ma zostać przeniesiony do Centrum ATTIS na ulicę Górczewską (filia Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Sp. z o.o.).  Świadczenia w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej będą udzielane w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim Sp. z o.o. oraz w Szpitalu im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie (część Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o.). – informuje nas biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

 

Petycja 

Radna dzielnicy Ochota Urszula Kałłaur wraz z organizacją Miasto Jest Nasze napisała petycję, skierowaną do Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Warszawy. Autorzy petycji wyrażają sprzeciw wobec planowanej likwidacji oddziałów chirurgii urazowo-ortopedycznej, urazowej izby przyjęć i chirurgii ogólnej w Szpitalu Św. Anny na warszawskiej Ochocie. Autorzy podkreślają, że likwidacja ograniczy dostęp do ratującej życie opieki i może skutkować zwolnieniem około 100 pracowników. Placówka, działająca od 70 lat, obsługuje rocznie tysiące pacjentów (rocznie 22 tys. wizyt na izbie przyjęć i 3600 operacji) i cieszy się dużym zaufaniem społecznym, a jej likwidacja oznaczałaby poważne konsekwencje dla mieszkańców Warszawy. Wskazuje się także na brak jasnych informacji dotyczących przenoszenia oddziałów do innych szpitali, które obecnie – według autorów petycji – nie dysponują wystarczającą infrastrukturą. Dodatkowo autorzy podnoszą wątpliwości dotyczące celowości niedawno przeprowadzonych remontów i inwestycji w Szpitalu Św. Anny, które mogą zostać zmarnowane. Petycja wzywa władze do kontynuowania remontów szpitala oraz zachowania istniejących oddziałów.

 

Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego

Czy rzeczywiście wymienione oddziały będą w przyszłości likwidowane? – W związku ze zmienioną koncepcją funkcjonowania Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny Oddział Intensywnej Terapii nie jest wymagany – wyjaśnia nam biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – Nadal będą funkcjonowały również oddziały Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Gastroenterologii oraz Rehabilitacyjny. Karetki z pacjentami wymagającymi opieki internistycznej wciąż będą przyjeżdżały do Szpitala przy ul. Barskiej. Zakład Diagnostyki Obrazowej nie podlega przeniesieniu i nadal będzie funkcjonował w zakresie dostosowanym do zmienionego profilu działalności. W Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Gastroenterologii będą usytuowane łóżka intensywnej terapii obsługiwane przez wymagany personel medyczny, w tym przez lekarza anestezjologa. Pracownia endoskopii przewodu pokarmowego będzie działała w dotychczasowym zakresie.

Co istotne, W Szpitalu przy ul. Barskiej w dotychczasowym i niezmienionym kształcie będą działać wszystkie obecnie funkcjonujące poradnie oraz nocna i świąteczna pomoc lekarska także w zakresie pediatrii. 

W odniesieniu do inwestycji w remont Oddziału Ortopedii, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odpowiada: – W ostatnich latach przeprowadzono remont bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w celu zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ww. lokalizacji. Z uwagi jednak na ograniczenia techniczne i przestrzenne blok ten nadal nie spełnia wszystkich niezbędnych wymogów i został warunkowo dopuszczony do użytkowania. Pozostałe zmodernizowane pomieszczenia w lokalizacji przy ul. Barskiej będą nadal służyły szpitalowi. W związku ze zmianą koncepcji funkcjonowania Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny nie wykonano remontu bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej.

Dalszy los pracowników Szpitala św. Anny jest dla Urzędu Marszałkowskiego klarowny: – W związku z reorganizacją Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. oraz Związki Zawodowe działające przy Spółce są zobligowane do dbania o dobro pracowników etatowych, dla których Szpital jest podstawowym źródłem utrzymania. Dlatego też Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. w oparciu o art. 23” Kodeksu Pracy planuje przejąć cały personel medyczny Oddziału Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej oraz część personelu Oddziału Urazowo-Ortopedycznego, co pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych świadczeń i tym samym możliwość leczenia większej liczby pacjentów. Część personelu Oddziału Urazowo-Ortopedycznego ma możliwość dołączenia do zespołu w Szpitalu im. prof. M. Weissa. Wszyscy rezydenci restrukturyzowanych oddziałów będą mieli zagwarantowaną możliwość odbywania rezydentury u dotychczasowego pracodawcy w innych lokalizacjach.

Autorzy petycji martwią się, że wraz z likwidacją Oddziału Chirurgii urazowo Ortopedycznego, mieszkańcom stolicy zostanie ograniczony dostęp do świadczeń zdrowotnych. Rzecznik jednak wyjaśnia, że – Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. (w Szpitalu w Konstancinie-Jeziornie) i Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. planują zwiększenie liczby łóżek oddziałów urazowo-ortopedycznych. Dodatkowo działająca w pełni Poradnia Urazowo-Ortopedyczna w Szpitalu przy ul. Barskiej utrzyma dotychczasową dostępność dla pacjentów ortopedycznych i pourazowych w rejonie.


– Według Konsultanta Wojewódzkiego Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Pana dr. hab. n. med. Pawła Skowronka nie istnieje niebezpieczeństwo ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla pacjentów urazowych z terenu Warszawy i okolic. W Warszawie oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej funkcjonują w następujących szpitalach w lewobrzeżnej części miasta: Warszawskim Szpitalu Południowym Sp. z o.o., Szpitalu Czerniakowskim Sp. z o.o., Szpitalu Bielańskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, Instytucie Matki i Dziecka, Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz w prawobrzeżnej części: Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim Sp. z o.o., Szpitalu Praskim Sp. z o.o., Wojskowym Instytucie Medycznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Świadczeniobiorcy mogą również dokonać wyboru szpitala poza Warszawą.

 

Fot.: pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda