mobile
REKLAMA

Tydzień niemieckiego kina w Warszawie.

Od wczoraj do 30 listopada trwa II edycja „610 Berlin-Warszawa" – festiwalu kina niemieckiego w Warszawie i polskiego kina w Berlinie. Zaplanowano także szereg wydarzeń towarzyszących m.in. debaty z twórcami, sesje pytań, warsztaty dokumentalne i kulturalny pociąg.

informacja prasowa
TAGI II edycja
Tydzień niemieckiego kina w Warszawie.

W centrum warszawskiego programu „610" jest kobieta jako twórczyni i jako bohaterka. Niemieccy filmowcy szukają odpowiedzi na pytania, jak zdobyć niezależność na północnoniemieckiej wsi, jak odnaleźć się w wielkomiejskich realiach, jak wyjść poza niemiecki zaścianek i stanąć do walki w kurdyjskich batalionach kobiecych. Okazją do bezpośredniej rozmowy polskiej publiczności z autorkami filmów będą organizowane w ramach festiwalu sesje Q&A i debaty.

W warszawskiej Kinotece odbędzie się m.in. pokaz filmu „The Ordinaries" – fabularny debiut pisarki i reżyserki Sophie Linnenbaum, który opowiada o młodej dziewczynie, chcącej udowodnić, że zasługuje na rolę lidera w hierarchicznym świecie. Zaplanowano też seanse „A German Party", dokumentu Simona Brücknera o prawicowo-populistycznej partii AfD oraz „The Other Side of the River" o młodziutkiej dziewczynie, która trafia kurdyjskiej Akademii Wojskowej dla kobiet, gdzie obok szkolenia militarnego młode dziewczyny kształcone są w duchu feministycznych ideałów.

Z kolei berliński program podejmuje tematy niewygodne, społecznie i politycznie – fenomen polskiego katolicyzmu widziany oczami obcokrajowca, wielokulturową powojenną traumę czy polaryzację postaw społecznych ostatnich lat. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne w kinach, klubach i instytucjach publicznych.

Kulturzug, czyli pociąg do kultury

Specjalny Pociąg do Kultury (Kulturzug) od 2016 r. nie tylko przewozi podróżnych na trasie Wrocław-Berlin, ale przede wszystkim stał się doskonałą okazją do budowania żywej platformy wymiany myśli i opinii. Z okazji Festiwalu 610 - Pociąg do Kultury zmienia swoją trasę i połączy Berlin z Warszawą. Na pokładzie będzie można spotkać twórców filmów festiwalowych, a także dziennikarzy kulturalnych z Polski i Niemiec. W przestrzeniach WARS-u odbywać się będą dyskusje o kulturze, kinie polsko-niemieckim, ekologii w kinematografii, ale też poruszane będą tematy społeczno-polityczne we wzajemnych relacjach sąsiedzkich.

W Pociągu do Kultury dyskutować będą m.in.: Konrad Szołajski (reżyser, dokumentalista), Małgorzata Prociak (producentka), Sophie Linnenbaum (reżyserka / The Ordinaries), Roman Avianus (producent), Patrick Wellinski (krytyk filmowy, dziennikarz), Andreas Voigt (reżyser, dokumentalista) i Uwe Rada (dziennikarz). Spotkania są otwarte dla wszystkich podróżnych.

Więcej informacji na temat Pociągu do Kultury znajduje się na stronie internetowej.

O Festiwalu 610

„610 Berlin-Warszawa" to festiwal filmowy kina niemieckiego w Warszawie i polskiego kina w Berlinie, który jednocześnie jest zaproszeniem do dialogu międzykulturowego. 610 kilometrów to odległość dzieląca Berlin od Warszawy. Festiwal to nie tylko pokazy filmowe, to także przestrzeń do dyskusji. Projekcje główne festiwalu odbywają się w warszawskiej Kinotece. Wydarzenia towarzyszące – w warszawskiej Szkole Wajdy, studiu produkcyjnym Di Factory i Goethe-Institut.

Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie internetowej.

fot. facebook-610 Berlin-Warszawa Festiwal Filmowy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda