Upamiętnienie upadku Muru Berlińskiego
Dzisiaj przypada 32. rocznica upadku Muru Berlińskiego. Wydarzenie to stało się jednym z symboli końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Z tej okazji o godz. 10.30 przedstawiciele władz Warszawy wspólnie z reprezentantami Ambasady Niemiec spotkają się pod odsłoniętym w tym roku pomnikiem „Solidarności”.
W wydarzeniu uczestniczyć będzie delegacja radnych m.st. Warszawy z przewodniczącą Rady m.st. Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską, a także Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy oraz minister pełnomocny Ambasady Niemiec, Martin Kremer. W uroczystości weźmie udział także inicjator budowy pomnika Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji im. Ronalda Reagana.
Podczas czerwcowej uroczystości odsłonięcia pomnika „Solidarności” prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał, że w trudnych czasach to właśnie solidarność okazuje się jedną z najważniejszych wartości. – Bez niej nie udałoby się nam przetrwać minionych kilkunastu miesięcy, tego niezwykle trudnego czasu pandemii. Bliskość, wsparcie, empatia, działanie na rzecz innych - czyli ludzka solidarność – są dziś bezcenne. Tak jak bezcenny był oddolny, masowy ruch z lat 80-tych, który zapoczątkował wielkie przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział prezydent Warszawy.
– Napis solidarność to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Warto przypomnieć, że przywodzi na myśl maszerujących ludzi, wspierających się wzajemnie. Inspiracją do stworzenia znaku były odręczne, malowane w sierpniu 1980 roku napisy i hasła na murach stoczni, fabryk i domów. Mówiły o tym, że strajki trwają, że robotnicy nie poddadzą się, wyrażały solidarność ze strajkującymi i dodawały otuchy. Chciałabym, aby „Solidarność” była dobrem wspólnym - aby dalej była symbolem łączącym wszystkie Polki i Polaków – mówiła przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mikołaja Kopernika. Monument to napis „Solidarność” połączony z fragmentami muru berlińskiego. Współautorem jego projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca znaku graficznego „Solidarności”.
Fot. UM Warszawa