Uratuj życie - kampania ZTM
Czy wiesz, że Ty również możesz uratować komuś życie? Wystarczy nie być obojętnym i znać zasady udzielania pierwszej pomocy.
Jak prawidłowo przywracać oddech można dowiedzieć się z ulotek, które od 23 maja eksponowane są w pojazdach komunikacji miejskiej.
Czas spędzony w autobusie, tramwaju czy pociągach metra lub SKM warto poświęcić na zdobycie umiejętności niesienia pierwszej pomocy. W specjalnych kasetkach znajdują się ulotki, na których w jasny i czytelny sposób pokazane jest jak udzielać pierwszej pomocy.
Po pierwsze należy upewnić się, że miejsce, w którym się znajdujemy, jest bezpieczne. Następnie próbujemy z leżącą osobą nawiązać kontakt. Jeżeli jest ona nieprzytomna, należy odchylić jej głowę do tyłu i sprawdzić czy oddycha. Jeżeli nie oddycha trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 999.
Dyspozytorowi pogotowia podajemy dokładny adres miejsca, w którym się znajdujemy. Przekazujemy co się stało i przedstawiamy się. Nie należy rozłączać się do momentu aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie zgłoszenia.
Po wezwaniu pomocy przystępujemy do uciskania klatki piersiowej nieprzytomnej, nieoddychającej osoby. Po 30 uciśnięciach wykonujemy dwa wdechy ratunkowe. Czynności te – uciskanie i wdechy – powtarzamy aż do przyjazdu karetki pogotowia.
Kampania został zorganizowana na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego.