VIII Festiwal Kultury Bez Barier
Język miasta to temat przewodni tegorocznego Festiwalu Kultury Bez Barier. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, czyli zarówno online jak i offline. Program festiwalowy będzie realizowany między 25 września a 4 października.
Odbywający się po raz ósmy Festiwal Kultury Bez Barier to wydarzenie integrujące i uwrażliwiające na potrzeby osób wykluczanych szczególnie z powodu różnych niepełnosprawności.
- W nowej polityce kulturalnej Warszawy są trzy kluczowe wartości, definiujące kulturę. Kultura powinna być otwarta, włączająca i dostępna dla wszystkich - jak ten festiwal - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Organizatorzy postanowili zmierzyć się także z barierami komunikacyjnymi i kulturowymi, dlatego po raz pierwszy w programie FKBB pojawią się wydarzenia w angielskiej i rosyjskiej wersji językowej.
– Festiwal jest od zawsze potężną dawką kultury dostępnej dla każdego - mamy taką nadzieję. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie – mówią Anna Żórawska i Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.
W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się:
- spektakle „stacjonarne” (m.in. „Matka Makryna” w Studio Teatrgalerii, „Dziady” i „Letnicy” w Teatrze Narodowym, „Upadanie” w Teatrze Powszechnym czy „Solaris. Wspomnienie z przyszłości” w Teatrze Ochoty)
- spektakle online (m.in. „Męczennicy” i „Stream” z TR Warszawa, „Tajny dziennik” z Teatru Dramatycznego, „W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie” z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, „Enter full screen” z Nowego Teatru czy „Idiota” z Teatru Soho)
- spacery i oprowadzanie po wystawach (m.in. w Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowym, Zamku Królewskim - Muzeum, Muzeum Warszawy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik)
- spotkania z artystami (m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki)
- oraz pokazy filmowe (m.in. w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym), koncerty (m.in. w Służewskim Domu Kultury), warsztaty i lekcje online (m.in. w Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. - Chcemy je opowiedzieć osobom z niepełnosprawnościami i każdy MOŻE nam w tym pomóc – podkreślają organizatorzy. Zgłoszono kilkadziesiąt obiektów, do których powstaną audiodeskrypcje, tłumaczenia na PJM, opisy prostym językiem.
Wszystkie instytucje, biorące w nim udział, pamiętają o wymaganiach stawianych przez Covid-19 i robią, co się tylko da, by sprostać zaostrzonym wymaganiom sanitarnym. Kina, teatry, galerie, muzea i inne miejsca festiwalowych spotkań będą bezpieczne, zdezynfekowane i będą czekały z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych wydarzeń.
Źródło: UM Warszawa