W Samochodówce zrekonstruują samochód ciężarowy!
Wspaniałą inicjatywą, która ma na celu zainteresowanie młodych ludzi historią Polski, jest projekt rekonstrukcji pół-ciężarówki Peugeot DMA pochodzenia francuskiego o wadze 3,5 t. To niezwykle ważne przedsięwzięcie realizowane jest przez Szkołę Samochodową przy ulicy Szczęśliwickiej w Warszawie we współpracy z Grupą Historyczno-Edukacyjną Szare Szeregi
Pasjonaci historii Polski, szczególnie czasu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, czyli Grupa Szare Szeregi, prowadzą zajęcia edukacyjno-historyczne dla dzieci i młodzieży, aby ocalić od zapomnienia wydarzenia z tamtych czasów. W ramach realizowanego projektu uczniowie będą mieli okazję nauczyć się odtwarzania historycznego pojazdu oraz wezmą czynny udział w spotkaniach historycznych na temat Powstania Warszawskiego.
Rekonstrukacja auta
Projekt zakłada zrekonstruowanie do sierpnia 2024 r. samochodu, który zostanie sprowadzony z Francji, tak, aby wziął udział w 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Około 70% prac związanych z renowacją samochodu zostanie przeprowadzonych w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 1, a pozostałe prace zostaną przeprowadzone w innym warsztacie z zaangażowaniem uczniów. W projekcie zaangażowane będzie także stowarzyszenie „Wczoraj i dziś”.
Peugeot DMA to lekki samochód ciężarowy produkowany przez firmę Peugeot w latach 1941-1948. Podczas okupacji niemieckiej we Francji, ciężarówka była nadal produkowana. Na stan armii niemieckiej od marca 1941 roku do września 1944 roku przyjęto około 15300 egzemplarzy tej ciężarówki. Samochód został wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 2142 cm3, o deklarowanej mocy maksymalnej wynoszącej 50 KM. Prędkość maksymalna wynosiła 70 km/h, a ładowność pojazdu to 2 tony.
Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla przyszłych pokoleń, aby pamięć o wydarzeniach historycznych nie została zapomniana, a młodzi ludzie byli zainteresowani historią swojego kraju. Rekonstruowany samochód ma szansę stać się zabytkiem, który będzie wykorzystywany w różnych wydarzeniach na Ochocie. Trzymamy kciuki za ten projekt i życzymy, aby zakończył się on powodzeniem.
fot.UDOchota