Warszawa upamiętnia ofiary Holokaustu
27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W całej Europie, w tym także w Warszawie, organizowane są wydarzenia mające na celu uczczenie pamięci pomordowanych oraz przypomnienie o konieczności walki z nienawiścią, antysemityzmem i uprzedzeniami
Warszawa pamięta
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony 27 stycznia, został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data ta nawiązuje do wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, gdzie naziści zamordowali ponad 1,1 miliona osób. Dzień ten ma na celu zarówno upamiętnienie ofiar, jak i edukację oraz przypomnienie o tragicznych skutkach nienawiści i nietolerancji.
Główne uroczystości odbędą się na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau, z udziałem ocalałych, delegacji państwowych oraz mieszkańców. Warszawa również włącza się w obchody, organizując wydarzenia nawiązujące do pamięci o ofiarach Holokaustu.
– Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, światło pamięci, przejazd symbolicznego tramwaju – to główne elementy warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w które stolica włącza się po raz kolejny. Jest to niezwykle ważne, bo pomaga pielęgnować pamięć i służy edukacji. Stanowi też przestrogę przed nienawiścią, antysemityzmem i uprzedzeniami – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Wydarzenia
Tegoroczne warszawskie obchody rozpoczną się 27 stycznia o godz. 13:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa. W programie przewidziano modlitwę ekumeniczną, oficjalne składanie wieńców oraz występ aktorów Teatru Żydowskiego.
W godzinach 12:00-18:00 ulicami miasta kursować będzie symboliczny pusty tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, który pojedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.. Tramwaj przypominać ma o żydowskich mieszkańcach Warszawy, którzy w czasie II wojny światowej zostali zamordowani w gettach i obozach zagłady. Organizatorzy zachęcają również mieszkańców do włączenia się w akcję „światło pamięci” poprzez zapalenie świecy w oknie o godz. 18:00.
Dodatkowe wydarzenia towarzyszące odbędą się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już 25 stycznia odbędzie się tam pokaz filmu dokumentalnego „Powrót z innej planety” w reżyserii Assafa Lapida. Muzeum prowadzi także nabór wolontariuszy do akcji Żonkile 2025, mającej na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim.
Źródło: UM Warszawa
Fot.: Ewelina Lach