mobile
REKLAMA

Warszawski budżet obywatelski po raz dziesiąty

W grudniu ruszyła nowa, jubileuszowa edycja budżetu obywatelskiego. Już po raz dziesiąty mieszkańcy stolicy będą mogli zdecydować o tym co zmienić lub poprawić w najbliższej okolicy, dzielnicy czy też na terenie całego miasta stołecznego.

Marcin Kalicki
Warszawski budżet obywatelski po raz dziesiąty

Dzięki pomysłom warszawiaków poprawionych zostało wiele elementów codziennego życia, pojawiły się parki kieszonkowe, wyremontowano lub zbudowano nowe place zabaw dla dzieci, pojawiła się nowa zieleń i kolejne kilometry dróg rowerowych, wyremontowano chodniki. Przestrzeń miejska zyskała również nowe murale.

– Już w grudniu rusza kolejna, 10. edycja budżetu obywatelskiego. To okazja, żeby zgłosić nowe pomysły. Cieszę się, że wielu warszawiaków i warszawianek znajduje czas, by działać na rzecz swojej okolicy głosując na rozwiązania proponowane w kolejnych edycjach budżetu, a nawet zgłaszając własne inicjatywy – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i komunikacji społecznej. – Budżet obywatelski działa. To również dzięki niemu zazieleniają się skwery, przejścia dla pieszych są doświetlone i coraz bardziej bezpieczne, a domy kultury oferują ciekawe, dopasowane do potrzeb mieszkanek i mieszkańców zajęcia. Chcemy to pokazać w rozpoczynającej się właśnie kampanii budżetu obywatelskiego – dodaje.

W jubileuszowej edycji budżet na zgłaszane projekty wyniósł 101 427 129zł. Pula ogólnomiejska to 30 428 140zł, pozostała część podzielona została pomiędzy dzielnice. Największe kwoty w lewobrzeżnej Warszawie trafią na: Mokotów – 8 722 733zł, Ursynów – 6 085 628zł, Wolę – 5 679 919zł i Bielany – 5 274 211zł, zaś najmniej na realizację pomysłów będą mieli do wykorzystania mieszkańcy Wilanowa – 1 521 407zł, Włoch – 1 724 261zł, Żoliborza – 2 028 543zł oraz Ursusa – 2 434 251zł.

– Dzięki mieszkańcom mamy np. Klubokawiarnię Międzypokoleniową. Od niedawna, przy metrze Ratusz Arsenał działa Skwer Sportów Miejskich, który cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Od kilku lat, każdej wiosny na trawnikach w okolicy Muzeum POLIN rozkwitają żonkile, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie. To wszystko są bardzo konkretne efekty starań naszych mieszkańców. Są ich tysiące. Podejrzewam, że wiele z takich pomysłów nie powstałoby, gdyby nie ta ogromna chęć do działania i pozytywna energia warszawianek i warszawiaków – powiedziała Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy. – Zachęcam do skorzystania z możliwości, jakie daje budżet obywatelski wszystkich, którzy widzą, że w danej okolicy warto coś zmienić i chcą doprowadzić do tej zmiany. Warszawa czeka na Wasze pomysły – zaznacza radna.

Wszyscy chętni swoje pomysły mogą zgłaszać do 25 stycznia przyszłego roku. Następnie do 4 maja będzie dokonywana ocena projektów przez urzędników. Do 11 maja będzie można zgłosić odwołanie do niedopuszczonego do głosowania pomysłu, które będą rozpatrywane do końca maja. Głosowanie mieszkańców na zgłoszone projekty odbędzie się w dniach 15-30 czerwca. O tym, które projekty będą realizowane w 2024 roku przekonamy się 13 lipca podczas uroczystego ogłoszenia wyników.

Marcin Kalicki

fot.UM

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda