mobile
REKLAMA

Wyjaśnienie sytuacji działki przy Noakowskiego 16

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wyjaśnia jakie były szczegóły reprywatyzacji modernistycznej kamienicy.

inf. pras/Miasto Stołeczne Warszawa
TAGI
Wyjaśnienie sytuacji działki przy Noakowskiego 16

 

1. Decyzja o reprywatyzacji nieruchomości Noakowskiego 16 zapadła w 2003 r. za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

 

2. Wniosek w trybie art. 7 dekretu złożył dnia 20 września 1948 r. Roman Kępski /t. I, k. 4/.

 

3. W aktach własnościowych znajduje się również załączone do wniosku zaświadczenie hipoteczne Sądu Okręgowego w Warszawie nr 62/48 z dnia 29 stycznia 1948 r., zgodnie z którym tytuł własności nieruchomości uregulowany był jawnym wpisem na imię Romana Kępskiego w ¾ częściach i Zygmunta Szczechowicza w ¼ części.

 

4. Do akt własnościowych dołączona została kserokopia aktu notarialnego, sporządzonego przed notariuszem Hipolitem Chludzińskim, z dnia 30 sierpnia 1930 r., na mocy którego Pessa Regirerowa z Oppenheimów, Artur Regirer, Szlama Oppenheim i Hirsz Freudenberg udzielili pełnomocnictwa z prawem substytucji Leszkowi Wiśniewskiemu do prowadzenia spraw związanych z nieruchomością położoną przy ul. Noakowskiego 16.

 

5. W dniu 1 sierpnia 1952 r. Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie orzeczeniem administracyjnym odmówiło Romanowi Kępskiemu i Zygmuntowi Szczechowiczowi prawa własności czasowej przedmiotowej nieruchomości.

 

6. Orzeczenie administracyjne zostało zaskarżone przez Romana Kępskiego i Zygmunta Szczechowicza, reprezentowanych przez adw. Ludomira Szczepkowskiego.

 

7. W dniu 17 grudnia 1953 r. przez Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie został sporządzony opis budynków, zgodnie z którym na nieruchomości znajdowały się: budynek frontowy, oficyna lewa, oficyna poprzeczna, oficyna prawa, oficyna lewa II, oficyna prawa II – wszystkie 7 kondygnacyjne.

 

8. W dniu 7 listopada 1953 r. decyzją znak MT-5867/1/53 Minister Gospodarki Komunalnej utrzymał w mocy orzeczenie administracyjne Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 1 sierpnia 1952 r. (brak w aktach)

 

9. Zgodnie z pismem Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Środowiska Dzielnicy Śródmieście budynek przy ul. Noakowskiego 16 (front wraz z oficynami) został wybudowany w 1900 r. w czasie wojny uległ niewielkim zniszczeniom.

 

10. Działając w imieniu Romana Kępskiego pismem z dnia 4 lipca 1997 r. Michał Pawlik złożył do Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast wniosek o stwierdzenie wydania orzeczenia Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 1 sierpnia 1952 r. w sprawie odmowy przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości położonej przy ul. Noakowskiego 16 oraz utrzymującego ją w mocy orzeczenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 2 listopada 1953 r. za wydane z rażącym naruszeniem prawa.

 

11. Decyzją z dnia 21 kwietnia 1999 r. Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast stwierdził, że decyzja Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia 2 listopada 1953 r. w określonej w aktach notarialnych części dotyczącej sprzedanych lokali w budynku przy ul. Noakowskiego 16 oraz udziałów przypadających właścicielom tych lokali w części budynku i jego urządzeniach, które służą do wspólnego użytku ogółu mieszkańców, a także gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste nabywcom tych lokali, została wydana z naruszeniem prawa, a w pozostałej części stwierdził jej nieważność.

 

12. 18 lutego 2000 r. SKO zawiesiło postępowanie odwoławcze od orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z dnia 1 sierpnia 1952 r. i wezwało spadkobierców do podjęcia postępowania zmierzającego do ustalenia wszystkich następców prawnych byłych właścicieli nieruchomości.

 

13. 14 grudnia 2001 r. SKO uchyliło zaskarżone orzeczenie administracyjne w części z wyłączeniem określonej w aktach notarialnych częściach dotyczących sprzedanych lokali oraz udziałów przypadających właścicielom tych lokali w częściach budynku i urządzeniach, które służą do wspólnego użytku ogółu mieszkańców, a także gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste nabywcom tych lokali.

 

14. Prezydent m.st. Warszawy decyzją z dnia 22 sierpnia 2003 r. orzekł o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego na rzecz Marii Ewy L., Janusza Marii W., Andrzeja Jerzego W., Barbary Krystyny M., Dominiki Marii W-K., Witolda S., Romany Haliny F., Simony Anny P., Heleny Wiesławy K., Romana Andrzeja K., Krystyny Teresy K. – M. i Janusza Romualda K.

 

15. Następstwo prawne po dawnych właścicielach hipotecznych ustalono na podstawie:

- postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Wydział I Cywilny z dnia 29 stycznia 2002 r.,

- postanowienia Sadu Rejonowego dla m.st. Warszawy Wydział IV Cywilny z dnia 6 marca 2002 r.,

- postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi, Wydział II Cywilny z dnia 24 stycznia 2003 r

- postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Wydział I Cywilny z dnia 12 lutego 2001 r.,

- postanowienia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Wydział II Cywilny z dnia 27 sierpnia 1984 r.,

- postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Wydział I Cywilny z dnia 25 kwietnia 2001 r.

 

16. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, że decyzja w Wojewody Warszawskiego z dnia 8 kwietnia 1991 r., stwierdzająca nabycie przez Gminę Dzielnicę Warszawa – Śródmieście z mocy prawa w dniu 27 maja 1990 r. nieodpłatnie własności nieruchomości została wydana z naruszeniem prawa. Decyzja została podpisana przez Podsekretarza Stanu Jerzego Mazurka.

 

17. W dniu 11 października 2006 r., na podstawie decyzji nr 845/2003 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 22.08.2003 r. sporządzono protokół przekazania – przejęcia części nieruchomości zabudowanej.

 

18. W dniu 3 listopada 2006 r. zawarty został akt notarialny.

 

19. 8 lipca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie uznając skarżących za strony postępowania, oddalił skargę Elżbiety K-O i Elżbiety W-L na decyzję SKO z dnia 23 września 2010 r.

 

20. 8 lutego 2013 r., po rozpoznaniu sprzeciwu Prokuratora Okręgowego w Warszawie od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego z 2003 roku SKO odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji.

 

21. 21 listopada 2014 r. Hanna Gronkiewicz – Waltz złożyła pismo do Wojewody Mazowieckiego o ocenę działań podejmowanych przez organ Prezydenta m.st. Warszawy ws. Noakowskiego 16.

 

22. 24 października 2016 - Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wznowienie postępowania ws. zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda