Za chwilę rozpoczną się uroczystości związane z 48. rocznicą wydarzeń Czerwca ‘76 w Ursusie
Dziś w Ursusie odbędą się obchody 48. rocznicy protestów wydarzeń Czerwca ‘76. 48. lat temu pracownicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” udowodnili, że warto walczyć o wolność i godność, a ich strajk dodał odwagi innym.
Piknik
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 w Parku Czechowickim. Liczne stanowiska i ekspozycje odtworzą życie codzienne PRL. Od dokumentów, prasy, przez sprzęt AGD do wyposażenia biurowego. W Parku Czechowickim będzie można zobaczyć traktory wyprodukowane w Zakładach Mechanicznych „Ursus”, między innymi kultowy model C-45, motocykl „Sokół” na stanowisku Muzeum Techniki, wystawę "Nietypowe i kultowe konstrukcje rowerowe". Miłośnicy historii będą mieli okazję do spotkania i rozmów z uczestnikami strajku, a także do obejrzenia wystawy „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły”.
Jedną z atrakcji wydarzenia będzie salonik autorsko-wydawniczy przygotowany przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie, gdzie odbędą się spotkania z autorskie ze Zbigniewem Janasem - legendarnym działaczem opozycji demokratycznej (godz. 15:00), Janem Królem - ekonomistą, posłem i wicemarszałkiem Sejmu (godz. 16:00) oraz Jerzym Stępniem - prawnikiem, senatorem i prezesem Trybunału Konstytucyjnego (godz. 17:00).
W programie pikniku ponadto: stanowiska edukacyjno-zabawowe przygotowane przez domy kultury „Portiernia” i „Kolorowa”, Bibliotekę Publiczną im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz spacer śladami wydarzeń czerwca 1976 r. przygotowany przez D.K. „Portiernia”. Zbiórka o godz. 13.00 przed urzędem dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 r. nr 1) . Spacer zakończy się na pikniku w Parku Czechowickim. Izba Tożsamości Ursusa zaprezentuje m.in. modele lokomotyw EP05-16 oraz EP05-23 ze składem pasażerskim z lat 70. w skali H0 (Ha zero) oraz wystawę „Tu rodziła się opozycja”, przygotowaną przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz wrocławski oddział IPN w ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76. Wystawa po raz pierwszy będzie prezentowana w Warszawie, na jej planszach zobaczymy historię renowacji lokomotywy EP05-22, która została zepchnięta z torów w podczas strajku robotników 1976 roku w Ursusie.
A dla najmłodszych, o godzinie 16:00 wystąpi klaun Aleksander z programem cyrkowym.
Koncerty:
16:45 - dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia śpiewu solowego w Domu Kultury „Portiernia”,
17:00 - wręczenie pamiątkowych płaskorzeźb uczestnikom strajków,
17:15 - Grupa Musicalowa „Phantasia”,
18.30 O.S.T.R - Adam O.S.T.R. Ostrowski
20.00 - Kaliber 44
Uroczystość pod Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 r.
Oficjalne obchody rocznicy strajków robotniczych w Ursusie zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” rozpoczną się o godz. 12:30 mszą św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Po mszy organizatorzy i zaproszeni goście przemaszerują pod pomnik przy Placu Czerwca 1976 roku, gdzie o godz.14:15 rozpoczną się uroczystości rocznicowe.