mobile
REKLAMA

Za chwilę rozpoczną się uroczystości związane z 48. rocznicą wydarzeń Czerwca ‘76 w Ursusie

Dziś w Ursusie odbędą się obchody 48. rocznicy protestów wydarzeń Czerwca ‘76. 48. lat temu pracownicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” udowodnili, że warto walczyć o wolność i godność, a ich strajk dodał odwagi innym.

Redakcja
Za chwilę rozpoczną się uroczystości związane z 48. rocznicą wydarzeń Czerwca ‘76 w Ursusie

Piknik

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 w Parku Czechowickim. Liczne stanowiska i ekspozycje odtworzą życie codzienne PRL. Od dokumentów, prasy, przez sprzęt AGD do wyposażenia biurowego. W Parku Czechowickim będzie można zobaczyć traktory wyprodukowane w Zakładach Mechanicznych „Ursus”, między innymi kultowy model C-45, motocykl „Sokół” na stanowisku Muzeum Techniki, wystawę "Nietypowe i kultowe konstrukcje rowerowe". Miłośnicy historii będą mieli okazję do spotkania i rozmów z uczestnikami strajku, a także do obejrzenia wystawy „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły”.

 

Jedną z atrakcji wydarzenia będzie salonik autorsko-wydawniczy przygotowany przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie, gdzie odbędą się  spotkania z autorskie ze  Zbigniewem Janasem - legendarnym działaczem opozycji demokratycznej (godz. 15:00), Janem Królem - ekonomistą, posłem i wicemarszałkiem Sejmu (godz. 16:00) oraz Jerzym Stępniem - prawnikiem, senatorem i prezesem Trybunału Konstytucyjnego (godz. 17:00).

 

W programie pikniku ponadto: stanowiska edukacyjno-zabawowe przygotowane przez domy kultury „Portiernia” i „Kolorowa”, Bibliotekę Publiczną im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz spacer śladami wydarzeń czerwca 1976 r. przygotowany przez D.K. „Portiernia”. Zbiórka o godz. 13.00  przed urzędem dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 r. nr 1) . Spacer zakończy się na pikniku w Parku Czechowickim. Izba Tożsamości Ursusa zaprezentuje m.in.  modele lokomotyw EP05-16 oraz EP05-23 ze składem pasażerskim z lat 70. w skali H0 (Ha zero) oraz wystawę „Tu rodziła się opozycja”, przygotowaną przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz wrocławski oddział IPN w ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76.  Wystawa po raz pierwszy będzie prezentowana w Warszawie, na jej planszach zobaczymy historię renowacji lokomotywy EP05-22,  która została zepchnięta z torów w podczas strajku robotników 1976 roku w Ursusie.

 

A dla najmłodszych, o godzinie 16:00 wystąpi klaun Aleksander z programem cyrkowym.

 

Koncerty:

16:45 - dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia śpiewu solowego  w Domu Kultury „Portiernia”,

17:00  - wręczenie pamiątkowych płaskorzeźb uczestnikom strajków,

17:15  - Grupa Musicalowa „Phantasia”,

18.30 O.S.T.R - Adam O.S.T.R. Ostrowski

20.00 - Kaliber 44

 

Uroczystość pod Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 r.

Oficjalne obchody rocznicy strajków robotniczych w Ursusie zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” rozpoczną się o godz. 12:30 mszą św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Po mszy organizatorzy i zaproszeni goście przemaszerują pod pomnik przy Placu Czerwca 1976 roku, gdzie o godz.14:15 rozpoczną się uroczystości rocznicowe. 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda