Za darmo na Bemowie i Woli. Co warto zobaczyć?
Chłodne wieczory nie zachęcają do spacerów, a Ty nie chcesz siedzieć w domu? Zobacz, co możesz zrobić w okolicy, nie wydając pieniędzy.
Rowerem przez Afrykę
Już 27 listopada Bemowskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Pawłem Kilenem. W grudniu 2006 roku Kilen rozpoczął swoją podróż dookoła świata. Autostopem dostał się do Azji, Australii i Nowej Zelandii. Jachtem dotarł do Afryki, tę z kolei przemierzył rowerem z południa na północ. Zdobywał himalajskie szczyty, spłynął Gangesem, przedzierał się przez dżunglę na wyspie Borneo. Przepłynął też fragment indonezyjskiej rzeki Mahakam na własnoręcznie zrobionej bambusowej tratwie. Podczas spotkania w Bemowskim Centrum Kultury opowie o swoich podróżach i o tym, jak biały człowiek poradził sobie w dżungli.
Wspomnienia masażystki
W każdy czwartek za darmo odwiedzisz Muzeum Woli! Tam czekają na Ciebie trzy wystawy czasowe, a wśród nich „Pamiętnik massażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX I XX wieku”. Ekspozycja, za pomocą niepublikowanych dotąd wspomnień, opowiada historię Marii Jadwigi Strumff – jednej z pierwszych masażystek na ziemiach polskich XIX wieku. „Pamiętnik massażystki…” to historia zasymilowanej Żydówki, a zarazem porzuconej żony i matki, ukazana na tle zachodzących przemian społecznych. Jak zapowiada Muzeum, dzięki wystawie podejrzymy „świat, do którego wcześniej nie było dostępu: rodzącą się, nowoczesną Warszawę, oglądaną «od poszewki»”. Wystawę można oglądać do 20 grudnia.
Śladami warszawskich pomników
W Muzeum Woli warto zobaczyć także wystawę rzeźb Gustawa Zemły. Artysta jest obecnie jednym z najpopularniejszych polskich rzeźbiarzy. Jest także autorem wielu pomników, które na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast, m.in. Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Prace prezentowane w wolskim muzeum związane są z warszawskimi pomnikami Zemły: Polegli–Niepokonani 1939–1945, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza i Juliusza Słowackiego (niezrealizowany). Wystawę można oglądać do 30 grudnia.
MW