Zaginiony obraz po 80 latach wrócił do Polski. Można go obejrzeć w Zamku Królewskim
Stratę wojenną odnaleziono na aukcji w Tokio. „Madonna z Dzieciątkiem” wróciła do nas z Dalekiego Wschodu i została przekazana do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich
Zaginiony w wyniku strat wojennych obraz autorstwa Alessandra Turchiego, datowany na koniec XVI lub początek XVII wieku, został zidentyfikowany przez pracowników Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po zweryfikowaniu prawdziwego pochodzenia dzieła, strona polska wystąpiła o zablokowanie aukcji.
Po zapoznaniu się z historią dzieła i jego losami, dom aukcyjny Mainichi Auction w porozumieniu z właścicielem obrazu postanowił przekazać go Polsce bez żadnych kosztów.
Matka Boska z Dzieciątkiem
„Madonna z Dzieciątkiem” – przypisywana włoskiemu artyście Alessandro Turchiemu – przedstawia Madonnę patrzącą z delikatnym smutkiem na dzieciątko. Spojrzenie zdradza, że zna ona przeznaczenie Jezusa. Trzymane przez niego w ręce owoce mogą odnosić się do owocu z drzewa poznania dobra i zła.
Obraz można zobaczyć na własne oczy na Zamku Królewskim do końca lipca, po czym zostanie on zaprezentowany w pałacu w Przeworsku, w którym pierwotnie znajdował się w momencie wybuchu II Wojny Światowej.
Powojenne losy utraconych dzieł
Dzieło, jak wiele innych, zostało zagrabione przez Niemców w trakcie okupacji w 1940 roku.
Szacuje się, że II Rzeczypospolita w trakcie wojny straciła około 70% dziedzictwa kulturowego, czyli ponad 500 tysięcy dzieł sztuki.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal podejmuje działania mające na celu odzyskanie tych utraconych dóbr. Od 1992 roku utworzono bazę danych polskich strat wojennych, w której zarejestrowano już ponad 66 tysięcy kart z utraconymi obiektami. Obecnie prowadzone jest około 150 procesów restytucyjnych z 15 krajów na całym świecie.
fot.gov.pl