mobile
REKLAMA

Zamontują tablice z numerami zaufania na mostach - to inicjatywa radnych Lewicy

W ostatnich latach wzrosła liczba prób samobójczych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Rozpaczliwe sytuacje, w których ludzie czują się bezradni i zagubieni, wymagają szybkiego i skutecznego działania. Dlatego w grudniu 2022 roku, radni Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc zwrócili się do prezydenta Warszawy z apelem o zamontowanie na warszawskich mostach tablic z numerami telefonów zaufania dla osób w kryzysie. W końcu pomysł doczeka się realizacji.

Daria Skorbiłowicz
Zamontują tablice z numerami zaufania na mostach - to inicjatywa radnych Lewicy

Tylko wczoraj w Warszawie doszło do dwóch samobójstw. Na Pradze Północ młody mężczyzna skoczył z dachu 6 piętrowego budynku. Wieczorem zaś z wysokości 9 piętra skoczył około 30-letni mężczyzna. Obaj zginęli na miejscu. Prób samobójczych i samobójstw wśród młodych ludzi, ale i młodzieży jest coraz więcej. Powstają kolejne programy mające pomagać ludziom w depresji, przeżywającym załamania nerwowe. Dwójka warszawskich radnych z Lewicy dostrzegając problem wpadła na jeszcze jeden pomysł, który miałby przeciwdziałać samobójstwom. Chodzi o zamontowanie na warszawskich mostach tablic z numerami telefonów zaufania dla osób w kryzysie. Radna Agata Diduszko – Zyglewska podkreśliła pilną potrzebę realizacji tej inicjatywy. Jak zwróciła uwagę liczba samobójstw w Warszawie wzrasta. Często do prób samobójczych dochodzi na mostach. Radni z inicjatywą wyszli już w 2022 r.,jednak dopiero dziś pojawia się szansa na jej realizację.

W rozmowie z Radnym Lewicy Markiem Szolcem wybrzmiewała nadzieja na realną pomoc dla tych znajdujących się w najcięższych sytuacjach. Szolc podkreślał, że tablice z numerami zaufania mogą być kluczową pomocą dla tych, którzy rozważają samobójstwo. - Fakt, że tablice mają być montowane w miejscach, w których często dochodzi do samobójstw może spowodować, że uda się komuś uratować życie. Osoby, które będą chciały zdecydować się na dramatyczny krok będą miały bezpośredni dostęp do pomocy. Być może zdecydują się zadzwonić i sięgnąć po pomoc zamiast targnąć się na swoje życie podkreśla radny. Radny zauważa, jednak że działania te powinny być uzupełnione innymi inicjatywami, szczególnie w obszarze zdrowia psychicznego. - Kluczowa byłaby- i to jest kwestia współpracy między samorządem a ministerstwem edukacji- poprawa opieki psychologicznej zwłaszcza w szkołach. 

Lewica uważa, że każda szkoła powinna mieć wykształconego profesjonalnego psychologa, a dostęp do tej opieki powinien być powszechny.

W tym kontekście, priorytetem powinno być zainwestowanie w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wymaga to zarówno większego wsparcia finansowego dla publicznych placówek, jak i stworzenia bardziej dostępnego systemu opieki zdrowotnej w obszarze zdrowia psychicznego. Prawdziwa zmiana wymaga kompleksowego podejścia i zaangażowania na wielu frontach.

 

Przypominamy dwa podstawowe nr telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc: 

TELEFON ZAUFANIA DLA DOROSŁYCH 511 200 200

TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI 116 111

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda