mobile

Zapobieganie bezdomności zwierząt

Największa skala bezdomności zwierząt dotyczy kotów i psów. W 2016 roku w stolicy zarejestrowanych było blisko 30 tysięcy kotów wolno żyjących. Niedawno weszła w życie Uchwała Nr XLV/1096/2017 Rady m. st. Warszawy, w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Warszawy w 2017 roku. 

   

Anna Tomasik
TAGI
Zapobieganie bezdomności zwierząt

Autorzy uchwały we wprowadzeniu do niej podkreślają, że bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są m. in.: ich niekontrolowane rozmnażanie, porzucanie zwierząt przez właścicieli, łatwość pozyskiwania zwierząt, panujące mody na dane rasy zwierząt oraz brak edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji, najskuteczniejszej metody unikania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt.
    Działania priorytetowe, które przyjęła Rada Warszawy to: elektroniczne czipowanie zwierząt, głównie psów i kotów, sterylizacja i kastracja zwierząt domowych, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, odławianie bezdomnych zwierząt, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
    Koty wolno żyjące w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r. nie są zwierzętami bezdomnymi i nie należy ich wyłapywać ani wywozić, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Prezydent Warszawy apeluje więc do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o pomoc tym zwierzętom poprzez umożliwienie im swobodnego dostępu do piwnic, które są ich głównym schronieniem w mieście oraz ustawienie domków dla tych, które nie mają schronienia w tego typu pomieszczeniach.
    Zabiegi kastracji i sterylizacji oraz czipowanie psów i kotów, których właściciele mieszkają w stolicy, jak i bezdomnych czworonogów z terenu Warszawy, znajdujących się pod opieką organizacji pozarządowych są bezpłatne. 
    Istotną rolę w minimalizacji zjawiska bezdomności psów i kotów odgrywają także akcje adopcyjne, realizowane przez Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda