mobile
REKLAMA

Zbawienie dla kierowców? Dzięki POW maleje ruch samochodowy

Wprowadzenie nowego mostu Anny Jagiellonki na trasie S2 oraz otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawskiej z tunelem pod Ursynowem w 2021 roku przyczyniło się do znacznego zmniejszenia natężenia ruchu w Warszawie o 11%. Dodatkowo remonty wiaduktów na moście Łazienkowskim skutkują spadkiem ruchu na większości przepraw przez Wisłę

Aleksandra Żochowska
Zbawienie dla kierowców? Dzięki POW maleje ruch samochodowy

Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził porównanie danych o natężeniu ruchu w Warszawie między rokiem 2019 a 2022. Okazało się, że trasa S2 i tunel pod Ursynowem mają znaczący wpływ na ruch w stolicy, ponieważ ilość pojazdów korzystających z tej trasy znacząco wzrosła w ostatnich latach.

W 2019 roku Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie posiadał 84 punkty pomiarowe dla natężenia ruchu i prędkości w całym mieście. Obecnie, liczba tych punktów wzrosła do ponad 100, co oznacza bardziej szczegółowe monitorowanie ruchu drogowego w stolicy.

Jesień 2019, a 2022

Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się na porównanie danych z jesieni 2022 i 2019 roku, ponieważ ten okres charakteryzuje się największym ruchem w mieście. Wtedy mieszkańcy wracają z wakacji, a dzieci rozpoczynają naukę w szkołach. Jednak zaskakujący wynik tego porównania to zanotowany zauważalny spadek ilości samochodów poruszających się w całym mieście.

Zanotowano największy spadek ruchu wynoszący około 13% na trasach prowadzących z i do centrum miasta. Na trasach kierujących się na północ i południe spadek wyniósł około 10%. Ponadto wszystkie mosty w Warszawie odnotowały zmniejszenie natężenia ruchu, co przyczyniło się do ogólnego rozluźnienia sytuacji na drogach.

- Odnotowaliśmy spadek ruchu na niemal wszystkich przeprawach przez Wisłę. Największy ubytek da się zauważyć na moście Łazienkowskim – aż o 37% – co jest skutkiem remontu wiaduktów na Agrykoli. Ale sąsiednie mosty Poniatowskiego i Siekierkowski również są mniej obciążone niż w 2019 r. – na obu przeprawach ruch spadł o 17%. Mimo tego, łączna liczba aut przejeżdżających przez Wisłę nie zmieniła się - dodaje ZDM.

Przyczyny zmiejszenia ruchu

Nowy most Anny Jagiellonki na trasie S2 jest głównym powodem tego spadku. ZDM podaje, że codziennie przewozi on około 90 tysięcy pojazdów, co wpłynęło na rozluźnienie ruchu na innych trasach oraz mostach w Warszawie.

Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawskiej z tunelem pod Ursynowem w 2021 roku jest jedną z głównych przyczyn rozluźnienia ruchu w mieście. Ten nowy odcinek dróg miał znaczący wpływ na odczyty natężenia ruchu. Dzięki POW ulica Płaskowicka w rejonie skrzyżowania z Puławską odnotowała spadek o 36%, natomiast ulica Bronisława Czecha i Dolina Służewiecka zanotowały odpowiednio 42% i 21% spadek natężenia ruchu.

Ruch drogowy w Warszawie zmniejszył się o 11% od 2019 roku, z czego 4% można przypisać wpływowi Południowej Obwodnicy Warszawskiej (POW), a pozostałe 7% to wynik innych czynników. Pandemia wpłynęła na sposób pracy wielu mieszkańców, którzy teraz pracują w innym trybie - pracują zdalnie. Dodatkowo wzrost cen paliw mógł także przyczynić się do tego spadku natężenia ruchu na drogach Warszawy.

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda