Zguby warszawiaków
Co mają ze sobą wspólnego masażer do stóp, namiot, dywan, klarnet, skrzypce, gitara, mikrofon, drążek - asystent tańca, plecak ratowniczy, pierścionek elektroniczny, dron? Wszystkie te rzeczy trafiły w ciągu ostatniego roku do Biura Rzeczy Znalezionych w Warszawie. Co jeszcze gubią warszawiacy?
10,7 tys. rzeczy trafiło w 2023 r. do stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych – o 1,3 tys. więcej niż rok wcześniej – informuje stołeczny ratusz. Co w takim razie warszawiacy gubią najczęściej. Jak wnika z przedstawionych danych najczęściej gubimy dokumenty, telefony, zegarki i elektronikę. W ubiegłym roku do Biura Rzeczy Znalezionych przyniesiono aż 6 tys. dokumentów oraz 4,7 tys. przedmiotów w tym 695 telefonów, 263 zegarki, 86 laptopów, 54 czytniki e-book, 18 aparatów fotograficznych. Wśród rzeczy, które trafiły do biura są nawet rowery i to wcale w niemałej liczbie, bo 33.
Są też bardziej nietypowe zguby jak masażer do stóp, namiot, dywan, klarnet, skrzypce, gitara, mikrofon, drążek - asystent tańca, plecak ratowniczy, pierścionek elektroniczny czy dron.
Skąd trafiają rzeczy na Dzielną 15?
Przynoszą je przeważnie przedstawiciele policji, Metra Warszawskiego, Lotniska Chopina, Tramwajów Warszawskich czy centr handlowych.
Co dzieje się z rzeczami przyniesionymi do Biura Rzeczy Znalezionych?
Pracownicy biura starają się ustalić właściciela. Nie zawsze się to jednak udaje.
- Rzeczy są przechowywane przez dwa lata od dnia znalezienia. Po tym terminie prawo własności przechodzi na znalazcę, o ile odbierze rzecz w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobi, ich właścicielem staje się – na mocy art. 19 ust. 1 ustawy o rzeczach znalezionych – m.st. Warszawa – wyjaśnia stołeczny ratusz.
Jak można odebrać zgubione rzeczy?
Przychodząc do biura przy ul. Dzielnej w poszukiwaniu zagubionej rzeczy należy przedstawić dowód zakupu lub inny dokument poświadczający własność. Kiedy jest to niemożliwe (np. w przypadku obrączki, zegarka czy pierścionka) - konieczne będzie dokładne opisanie zguby, określenie jej cech szczególnych oraz wskazanie okoliczności i potencjalnego miejsca zagubienia.
Gdzie szukać zguby?
Ogłoszenia na temat zagubionych przedmiotów publikowane są m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy informacyjnej Biura Rzeczy Znalezionych oraz Elektronicznej Tablicy Ogłoszeń Urzędu m.st. Warszawy.
fot. mat.pras.