mobile
REKLAMA

Zielona Warszawa – podsumowanie 2023 roku

Trzy zmodernizowane parki, ponad 3 km torów pokrytych rozchodnikiem i około 100 tysięcy posadzonych drzew – to stołeczny bilans zazieleniania miasta w 2023 roku. Realizowano również parki kieszonkowe zaprojektowane w budżecie obywatelskim, a z kolejnych podwórek i przystanków ubyło betonu, który zastąpiła zieleń

Informacja prasowa
Zielona Warszawa – podsumowanie 2023 roku

- Zielona Warszawa to nasz priorytet. Dlatego sadzimy drzewa i krzewy, tworzymy nowe parki i modernizujemy te istniejące, torowiska pokrywamy rozchodnikiem, a zbędny beton w miejskiej przestrzeni zastępujemy roślinnością. Wszystko po to, by stolica była miejscem jeszcze bardziej przyjaznym do życia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W ubiegłym roku zakończyły się modernizacje trzech dużych terenów zieleni: parku Pod Kopcem Powstania Warszawskiego, parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie i jednego z najbardziej lubianych przez warszawiaków – parku Pole Mokotowskie. We wszystkich trzech miejscach przybyło roślinności – łącznie posadzono tysiące krzewów, bylin i ponad 800 parkowych drzew. W parku Akcji „Burza” dodatkowo pojawiło się około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych. W parkach przybyło też nowych ławek, urządzeń do zabawy dla dzieci czy udogodnień dla osób uprawiających sport.

Warszawskie parki w nowej odsłonie

Największą metamorfozę widać w parku Pole Mokotowskie, gdzie zamiast dotychczasowych betonowych stawów pojawił się nowy układ wodny z roślinnością szuwarową i atrakcyjnymi drewnianymi podestami. Warszawiacy pozytywnie oceniają również zmiany w parku Akcji „Burza” na Mokotowie, gdzie poza platformą widokową z odnowionym symbolem Polski Walczącej zachwycają również charakterystyczne wąwozy czy kładka wśród drzew.

Trzy zmodernizowane parki nie kończą inwestycji stołecznego Zarządu Zieleni. W 2023 roku rozpoczęto też budowę parku linearnego Suwak na pograniczu Ochoty i Mokotowa oraz linearnego skweru wzdłuż ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Podpisano też umowy na budowę 13-hektarowego parku Żerańskiego na Białołęce i dwukilometrowego parku linearnego, który powstanie nad obwodnicą Warszawy na Ursynowie.

W ramach projektów z budżetu obywatelskiego w stolicy powstają też parki kieszonkowe, skwery i zielone zakątki.

100 tysięcy nowych drzew

2023 rok to również kolejne nasadzenia. Dzięki stołecznym dzielnicom i miejskim jednostkom w mieście przybyło około 100 tysięcy nowych drzew. Najwięcej z nich – ponad 90 tysięcy – posadzono na gruntach administrowanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Pozostałe drzewa pojawiły się też w parkach, na skwerach i wzdłuż pasów drogowych. Zielone zmiany widać m.in. na placu Trzech Krzyży oraz wzdłuż ulicy Kondratowicza, kolejnych odcinków ulicy Marszałkowskiej czy nowego odcinka ul. Lazurowej na Bemowie.

Rozpoczęto też inwestycje, które pozwolą zazielenić wybrane stołeczne ulice czy place. Nowe drzewa pojawią się m.in. przy ul. Chmielnej, na ulicach Ordona i Jana Kazimierza, wzdłuż trasy tramwajowej do Wilanowa czy na tzw. placu Centralnym przed Pałacem Kultury i Nauki.

Zielone tory i przystanki

Zazieleniły się nie tylko stołeczne ulice. Coraz więcej roślin zdobi też warszawskie torowiska tramwajowe. Tylko w ubiegłym roku przybyło ponad 3 km zielonych torów. A dzięki realizowanym obecnie inwestycjom ich łączna długość w stolicy wzrośnie w przyszłym roku do ponad 45 km.

Tramwaje Warszawskie zazieleniają torowiska przede wszystkim różnymi gatunkami rozchodnika. Na niektórych trasach pojawiły się też dodatkowo goździki, krwawnik, byliny a nawet oregano.

Rozchodnik pojawił się również na dachach wiat autobusowych. W stolicy jest już 90 wiat z zielonymi dachami. Ekowiata ma dywan z rozchodnika oraz specjalne szyby przystankowe, ostrzegające ptaki przed zderzeniem. Rozchodnik dobrze toleruje miejskie warunki i niekorzystne warunki klimatyczne – duże różnice temperatury, nasłonecznienie, zmienną wilgotność. Jest praktycznie bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, długo wygląda świeżo i estetycznie.

Jednak największą zaletą rozchodnika są funkcje oczyszczania powietrza, chłodzenia i magazynowania wody. Rośliny z dachu jednej wiaty pochłaniają rocznie ponad 7 kg dwutlenku węgla i ograniczają zapylenie powietrza o 15-20 proc. Z kolei w słoneczne dni taki „zielony dywan” na dachu obniża temperaturę pod wiatą średnio o 3-5 stopni Celsjusza, a w czasie opadów magazynuje nawet do 150 litrów wody, co sprzyja retencji wody. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia pomaga także owadom, zwłaszcza zapylającym.

Trawniki zamiast betonu

W 2023 r. w miejskiej przestrzeni ubyło zbędnego betonu. Dzielnice i miejskie jednostki usunęły kolejne metry kwadratowe utwardzonych powierzchni i zastąpiły je zielenią. Takie zmiany widać na miejskich ulicach ale również np. na skwerze Jacka Kaczmarskiego czy na podwórkach przy ulicach Siewierskiej, Wilczej, Bonifraterskiej i Lewartowskiego.

Nowym trendem w zazielenianiu miasta jest rozbetonowywanie przystanków WTP. Jesienią ub.r. tramwajarze i miejscy ogrodnicy zakończyli prace przy zakładaniu rabat z roślinami na ulicy Grochowskiej. Na dwóch platformach przystanku tramwajowego przy ul. Kickiego płyty chodnikowe zostały zastąpione roślinami – bylinami i kwiatami.

fot:UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda