mobile
REKLAMA

Zielone zmiany objęły całe miasto!

To już ostatnia odsłona przetargów na projekty aranżacji zieleni. Poszukiwani są architekci, którzy przeprowadzą zmiany na głównych ulicach Mokotowa, Pragi-Południe, Rembertowa, Ursynowa, Wawra, Wesołej i Wilanowa. Zieloną metamorfozę przejdą w sumie 24 arterie w tych dzielnicach.

inf. pras.
TAGI
Zielone zmiany objęły całe miasto!

To będzie zmiana i jakościowy skok w kształtowaniu zielonych przestrzeni Warszawy. Chcemy by miejska tkanka była przyjazna, zielona i użyteczna dla mieszkańców. Właśnie ogłaszamy ostatni przetarg, który wyłoni projektantów aranżacji zieleni na 24 głównych ulicach w siedmiu dzielnicach. Z niecierpliwością czekamy też na wyniki poprzednich postępowań, pierwsze umowy i projekty – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To już ostatnia część projektu #ZieloneUlice Warszawy. W części „D” Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poszukuje projektantów, którzy zmienią wizerunek 24 ulic:

Mokotów

  1. ulica Woronicza wraz z ulicami Spartańską i Racjonalizacji
  2. ulica Puławska – we wszystkich dzielnicach na całej długości
  3. aleja Sikorskiego wraz z ul. św. Bonifacego
  4. ciąg ulic Wałbrzyska i Nowoursynowska (do ul. Dolina Służewiecka) wraz z aleją Harcerzy Rzeczpospolitej oraz ul. Rolną
  5. aleja Wilanowska wraz z ul. Rzymowskiego
  6. ulica Narbutta
  7. ulica Madalińskiego

 

Praga-Południe

  1. aleja Stanów Zjednoczonych
  2. ulica Ostrobramska
  3. ulica Grochowska
  4. ulica Nowaka-Jeziorańskiego
  5. ulica Fieldorfa „Nila”
  6. aleja Waszyngtona

 

Rembertów

  1. ulica Cyrulików
  2. ulica Marsa

 

Ursynów

  1. ulica Pileckiego
  2. ulica Wąwozowa
  3. ulica Rosoła

Wawer

  1. ciąg ulic Płowiecka i Czecha
  2. ulica Wał Miedzeszyński

 

Wesoła

  1. aleja Jana Pawła II
  2. ulica Trakt Brzeski

 

Wilanów

  1. ciąg ulic Wiertnicza i Przyczółkowa
  2. aleja Rzeczpospolitej wraz z ulicami Branickiego, Hlonda i Klimczaka

 

– Czekamy na propozycje zmian, jakie przedstawi Zarząd Zieleni. Mamy nadzieję, że pierwsze wizualizacje i projekty, będziemy mogli zobaczyć jeszcze w tym roku. Chcemy by w zielonym Wilanowie było jeszcze więcej zieleni, także przy największych arteriach dzielnicy – dodaje Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa.

 

Projektanci, wyłonieni w przetargach przygotują koncepcję aranżacji zieleni, projekt nasadzeń i towarzyszących im zmian w pasach drogowych wybranych ulic (mapa z niemalże 80 ulicami, które poddane zostaną metamorfozie w załączeniu). Zajmą się także przestrzenią na ulicach i terenach przyległych (przeznaczonych na ten cel w  Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego).

 

#ZieloneUlice Warszawy

Projekty zielonych metamorfoz zostaną wykonane dla 76 dużych warszawskich ulic, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się około 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych. W czterech przetargach do zazieleniania zostały wskazane główne ulice wszystkich dzielnic. W zakończonym przetargu w części „A” na Bemowie, Bielanach i Żoliborzu, w części „B” na Białołęce, Pradze-Północ i Targówku, a w części „C” na Ochocie, w Śródmieściu, w Ursusie, we Włochach i na Woli. W ogłoszonej właśnie części „D” na Mokotowie, Pradze-Południe, Rembertowie, Ursynowie, Wawrze, Wesołej i Wilanowie.

 

Jesienne nasadzenia

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotowuje się również do realizacji jesiennych nasadzeń na ulicach stolicy. W trwającym właśnie przetargu poszukuje firm, które w ciągu najbliższych tygodni na warszawskich arteriach posadzą ponad tysiąc drzew! Rozpiętość ich pni – w zależności od miejsca – waha się od 12 do nawet 40 cm. Szacowana wartość zamówienia przekroczy milion złotych. Wszystkie zasadzone rośliny objęte będą przez zwycięzcę również trzyletnią pielęgnacją.

 

Milion drzew dla Warszawy - Włącz się w zazielenianie stolicy

To nie slogan – każdy z mieszkańców stolicy może mieć swój udział w zazielenianiu miasta. „Milion drzew dla Warszawy” to rzeczywiste działania podejmowane w stolicy i każdy może mieć w nich udział.

 

W kształtowanie terenów zieleni najłatwiej włączyć się korzystając z aplikacji „Milion drzew”. Uruchomiono ją pod koniec marca a za jej pośrednictwem wskazano już miejsca dla nasadzenia niemal 6750 drzew. Aplikację można pobrać z Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejsce, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie złożyć wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe! Lokalizacje dla nowych nasadzeń można także wskazać przez aplikację Warszawa 19115.

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętymi „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Przy ulicach, w parkach czy na skwerach, wiosną i jesienią, pojawią się drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie 16-18 cm, wysokości sięgającej nawet 7 metrów.

„Milion drzew” to również program fundraisingowy (odwrócony budżet partycypacyjny), w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zaangażować się w sadzenie drzew. Chętni bezpośrednio ustalają z Zarządem Zieleni miejsca oraz finansują zakup konkretnych roślin. Projekt ten zakłada również partycypację mieszkańców w działaniach podejmowanych przez społecznych parterów. W ramach działań prowadzone będą m.in. ogrody społecznościowe, wspólne akcje sadzenia drzew czy konkursy na najlepsze inicjatywy z tym związane. Nie zapomniano również o opiece nad drzewami „weteranami” –  mieszkańcy, czy przedsiębiorcy mogą pod opiekę wziąć konkretne drzewa. Dzięki temu możliwe będzie sfinansowanie ponadstandardowych działań poprawiających kondycję zasłużonych dla społeczności lokalnych drzew. Więcej informacji na temat tych działań
w materiale „Warszawa zaprasza do zielonej współpracy”.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda