mobile
REKLAMA

Dworzec Zachodni w nowej odsłonie

Na Dworcu Zachodnim trwają intensywne prace wykończeniowe. Kolejarze obiecują otwarcie dworca jeszcze przed świątecznym szczytem komunikacyjnym. 

TAGI
Dworzec Zachodni w nowej odsłonie

Widać już piękny szklany dach i wielki napis na szklanej tafli West Station. Na poziomie -1 będzie się znajdowała hala dworcowa, a w niej będzie punkt informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów, sześć kas, biletomaty, bankomaty, toalety, pokój dla rodzica z dzieckiem, restauracja, księgarnia, kiosk z gazetami, kantor. Pasażerowie oczekujący będą mieli do dyspozycji wygodne miejsca do siedzenia. W hali będą się znajdowały również skrytki bagażowe oraz punkty handlowo-usługowe. Do hali można dostać się ruchomymi schodami i oczywiście windą.

Dworzec będzie posiadał wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Kasy będą miały obniżone blaty, na terenie budynku będą ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących, toalety dla niepełnosprawnych, oraz na zewnątrz specjalne miejsca parkingowe.

Nowy Dworzec nie ma imponującej kubatury, jednak jest bardzo funkcjonalnie zaprojektowany. Kolejarze uspokajają, że nadal funkcjonuje dworzec od ulicy Tunelowej.

Po stronie nowego Dworca znajdują się perony WKD i kolei podmiejskich. Pasażerowie, którzy nimi się przemieszczają nie będą raczej korzystać z usługowych punktów na dworcu.

Przed dworcem powstał parking Kiss&Ride, na którym można zatrzymać się na chwilę, by pożegnać kogoś, udającego się do pociągu, lub odebrać go z dworca. Powstaje również parking od strony biurowej, przewidziany na ok. 130 miejsc. Samochód będzie można pozostawić tu na dłużej, ponieważ parking będzie płatny.

Kolejarze zapowiadają współpracę ze spółką Polonus, obsługującą dworzec autobusowy. Oznacza to przepływ informacji w obie strony, dotyczących rozkładu jazdy pociągów i autobusów i odpowiednich, korzystnych połączeń między oboma środkami komunikacji.

W przyszłości planowana jest również modernizacja dworca autobusowego i z pewnością zostanie utrzymana w stylistyce aktualnego Dworca Zachodniego.

Wielki napis West Station to wizytówka kompleksu biurowego, który powstaje przy nowym Dworcu Zachodnim, wynik współpracy Polskich Kolei Państwowych i słowackiej firmy deweloperskiej HB Reavis. Kompleks tworzą dwa wieżowce 13 piętrowe. Biurowce mają być oddane do użytku częściowo już pod koniec przyszłego roku, całość ma być zakończona w 2018 roku.

Modernizacja dworca to również rewitalizacja jego otoczenia. Przedłużenie ścieżki rowerowej, przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Drzymały oraz remont przejść podziemnych.

Agata Mościcka

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda