mobile
REKLAMA

Dzień otwarty w cerkwi na Woli

Cztery warszawskie szkoły, cztery religie. Uczniowie przybliżają warszawiakom islam, judaizm, prawosławie i protestantyzm. W poniedziałek 7 grudnia odbyło się spotkanie w cerkwi na Woli. Każdy, kto przyszedł mógł zobaczyć świątynię i posłuchać o religii prawosławnej. W roli przewodników wystąpili uczniowie XIX LO im. Powstańców Warszawy.

Dzień otwarty w cerkwi na Woli

 projekcie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięli udział uczniowie czterech warszawskich szkół. Zanim przystąpili do oprowadzania do cerkwi, sami musieli najpierw zdobyć umiejętności potrzebne przewodnikom, a także poznać prawosławie i historię wolskiej świątyni. Warsztaty przygotowujące ich do roli przewodników podzielone były na dwie części. Pierwsza to warsztaty pod kątem umiejętności społecznych, przekazywania wiedzy, przygotowujące do roli przewodników – wspólne dla wszystkich uczniów i druga część – dotycząca konkretnego wyznania.

- Mieliśmy fantastyczne zajęcia z księdzem Pawłem, który, nie tylko przybliżył uczniom prawosławie ale też oprowadził nas po cerkwi. Nasz pomysł na dzień otwarty wygląda tak, że pierwsza część właśnie trwa. To gra miejska po Warszawie śladami prawosławia, gdzie uczniowie w kilkuosobowych grupach, według trasy opracowanej w całości, tylko i wyłącznie przez naszych uczniów przemierzają szlak od cerkwi świętej Marii Magdaleny aż tutaj do cerkwi świętego Jana Klimaka. Połączyliśmy prawosławie z mało znaną postacią, bardzo zasłużoną dla Warszawy, Sokratesa Starynkiewicza, który wyznawał prawosławie, natomiast był też prezydentem Warszawy. W tym roku mamy 140 rocznicę, przyjazdu Sokratesa Starynkiewicza do Warszawy. Druga cześć tego dnia odbywa się już tutaj w cerkwi świętego Jana Klimaka, gdzie uczniowie oprowadzają po cerkwi, zarówno górnej jak i dolnej, a także po cmentarzu prawosławnym – powiedziała Katarzyna Wolska, nauczycielka geografii w XIX LO im. Powstańców Warszawy.

- Dzisiaj mamy finał projektu „Cztery strony Warszawy” – powiedziała Małgorzata Leszko, koordynatorka projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej -  Jesteśmy w cerkwi świętego Jana Klimaka. To cerkiew prawosławna na Woli, położona przy największym cmentarzu prawosławnym w Polsce. Warto pamiętać, że jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, na mapie stolicy było kilkadziesiąt cerkwi. Dzisiaj czynne i zabytkowe cerkwie są dwie. Ta tutaj, świętego Klimaka i cerkiew świętej Marii Magdaleny  na Pradze. Dla uczniów jest to dobry sposób uczenia się, są w sytuacji, w której sami stają się ekspertami i mogą swoją widzę przekazać innym. Młodzież oczywiście długo przygotowywała się do tej roli. Uczniowie spotykali się z przedstawicielami religii, którymi się zajmowali. Myślę, że takie bezpośrednie spotkanie powodowało, że przełamywali stereotypy, bariery nietolerancji, czy chociażby dystansu wobec danej religii. Druga strona to pokazanie warszawiakom, że wszystkie te religie współtworzyły pejzaż wielokulturowej Warszawy. Przed wojną Warszawa była zupełnie miastem niż jest dzisiaj, jeśli chodzi o tą różnorodność religijną, etniczna i kulturową.

Program „Cztery strony Warszawy – młodzi przewodnicy po wielokulturowej Warszawie” jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.

Andrzej Sitko
 

Cerkiew na Woli

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda