Filtr do akwarium – na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Filtr – obok takich urządzeń jak grzałka, lampa czy pompa – jest jednym z elementów wyposażenia akwarium, bez których cała nasza przygoda z akwarystyką nie ma sensu. Dobrze dobrany filtr do akwarium będzie oczyszczał wodę, sprawiając, że środowisko, które stworzyliśmy dla naszych ryb, pozostanie zdrowe i estetyczne. Tylko w jaki sposób nie dać się nabrać i kupić filtr, który faktycznie dobrze będzie nam służył?
Aby nasze akwarium pozostawało w dobrym stanie, a rybki i inne organizmy, które mamy zamiar w nim hodować – zdrowe, obowiązkowe jest zamontowanie filtra, za pomocą którego będziemy mogli oczyszczać i napowietrzać wodę w zbiorniku niemalże nieustannie.
W sklepach akwarystycznych znajdziemy różne rodzaje filtrów, które różnić się będą nie tylko cenami, ale przede wszystkim miejscem ich umieszczenia, sposobem pracy, czy też parametrami technicznymi.
Jak w takim razie wybrać dobrze, by nie żałować wydanych pieniędzy?
Filtry do akwarium – jaki jest ich podstawowy podział?
Podstawowy i główny podział filtrów do akwarium dotyczy ich umiejscowienia w odniesieniu do zbiornika. Mamy więc do czynienia z filtrami wewnętrznymi, które montuje się wewnątrz akwarium, jak i z zewnętrznymi, których mechanizm znajduje się poza zbiornikiem.
Jak łatwo się domyślić – obecność filtra wewnętrznego w środku akwarium zabiera miejsce i często wymaga zabiegów estetycznych, by w jakiś sposób go ukryć, aby nie rzucał się zbytnio w oczy. Dodatkowo jego wydajność jest nieco mniejsza niż innych typów filtrów. Zaleca się go stosować więc w mniejszych akwariach – głównie do 100 litrów.
Jeśli chodzi o filtry zewnętrzne – cechują się one bardziej zaawansowaną technologią niż wewnętrzne. Ich podstawowymi przykładami są filtry kaskadowe (zwane również przelewowymi) oraz kubełkowe (które akwaryści nazywają również kanistrowymi).
Filtry kaskadowe będą dobrym wyborem do akwariów średniej wielkości – 100-200 litrów. Należy przy tym być wyczulonym na wielkość takiego filtra, które powinna być proporcjonalna do wielkości zbiornika akwarium.
Filtry przelewowe natomiast z uwagi na swoją dużą wydajność będą najlepszym wyborem w kontekście akwariów dużych – nawet 900-litrowych! Są one najbardziej zaawansowane technologicznie spośród pozostałych, w związku z czym ich cena również jest pokaźna. Na zakup filtrów przelewowych decydują się zazwyczaj doświadczeni pasjonaci akwarystyki, którzy wiedzą, jak zrobić największy pożytek z tak rozwiniętego sprzętu.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj filtra się zdecydujemy, powinniśmy brać pod uwagę takie parametry jak: jakość wykonania, materiały użyte do jego produkcji, wydajność mierzoną w litrach, dostosowanie nurtu do naturalnych upodobań ryb, czy też to, jakiego rodzaju wkłady filtracyjne możemy w danym urządzeniu zamieścić.
Co jeszcze brać pod uwagę podczas zakupu filtra do akwarium?
Oczywiście parametry techniczne to jedno, a kwestie dodatkowe to drugie. Poza decyzją o typie, marce, modelu czy wielkości filtra, jaki zakupimy, powinniśmy pomyśleć jeszcze o sprawach podrzędnych, ale nie mniej ważnych, które będą decydowały zwłaszcza o naszej wygodzie i komforcie użytkowania urządzenia.
Będąc w sklepie akwarystycznym lub robiąc zakupy online, warto upewnić się, że filtr, który kupujemy nie pracuje zbyt głośno. Niektórym kwestia ta może wydawać się błaha, jednak nie wszyscy są odporni na dźwięki wydawane przez urządzenia, które przecież pracują prawie że nieustannie. Warto również sprawdzić, jak długi jest przewód zasilający filtr. Dzięki temu nie będziemy musieli w domu zastanawiać się, w jaki sposób go podłączyć do prądu bez robienia przemeblowania. Zwracajmy również szczególną uwagę na urządzenia energooszczędne. Rachunki za prąd początkujących akwarystów często zaskakują po pierwszych miesiącach posiadania akwarium.
Wybór idealnego filtra do akwarium – zwłaszcza, gdy jesteśmy młodymi, niedoświadczonymi akwarystami – może sprawiać problemy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, możemy być pewni, że nasz zakup będzie przemyślany i w efekcie – korzystny.
Fot. Pixabay