mobile

MediSpace - przestrzeń medycyny przyszłości

Czym jest MediSpace? Nowoczesną kliniką specjalizującą się w  leczeniu chorób dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. 26 marca w Warszawie otworzyła się już druga placówka MediSpace, której wiodącym celem jest kompleksowa i holistyczna pomoc pacjentom przy użyciu innowacyjnych narzędzi technologiczno-biznesowych. Co wyróżnia ją na tle innych ośrodków medycznych? I jak zarysowuje się szczegółowy plan rozwoju centrum?

Karolina Najda
MediSpace - przestrzeń medycyny przyszłości

MediSpace zostało utworzone w 2009 roku przez zespół doświadczonych specjalistów zajmujących się leczeniem chorób układu pokarmowego jako odpowiedź na niedoskonałości polskiego systemu ochrony zdrowia. Aktualnie ośrodek współpracuje z ponad setką lekarzy i setkami tysięcy pacjentów. Pierwsza placówka znajduje się na ul. Spokojnej 5, a druga, najnowsza, na Alejach Jerozolimskich 92 w Warszawie. Jednak to nie koniec rozwoju tej wielopłaszczyznowej działalności. W drugim kwartale 2025 roku ruszy MediSpace Agenox – klinika specjalizująca się w medycynie długowieczności, a już w pierwszym kwartale 2026 roku zostanie otwarty nowoczesny szpital. Wszystkie te ośrodki będą współpracowały ze start-upami medycznymi i firmami z branży MedTech, aby wdrażać przełomowe, autorskie rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne dla pacjentów. Jak w praktyce będzie wyglądała medycyna przyszłości?

Jednym z narzędzi wykorzystywanych do wdrażania nowoczesnych rozwiązań klinicznych będzie AI (sztuczna inteligencja). MediSpace zamierza udoskonalić swoją działalność, m.in. używając inteligentnych systemów predykcyjnych, które będą przewidywały obłożenie oddziału i wspomagały zarządzanie personelem w oparciu o analizę danych w czasie rzeczywistym. Dodatkowo AI umożliwi optymalizację zużycia energii w placówkach medycznych oraz poprawi recykling i ograniczy ilość produkowanych odpadów medycznych, a także pozwoli na inteligentne monitorowanie zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Kolejną innowacją jest wprowadzenie opieki koordynowanej, czyli programu opartego na współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Celem jest tutaj kompleksowe podejście do pacjenta, które pozwala na większą skuteczność leczenia, krótszy czas diagnostyki oraz ograniczenie kosztów. Do programów koordynowanych zaliczają się m.in. MediBar, dotyczący leczenia otyłości, oraz SiboSpace, którego celem jest szczegółowa diagnostyka bólów brzucha.

Integralną częścią prawidłowej interwencji medycznej jest często fizjoterapia. Dlatego w nowej klinice MediSpace powstała specjalna sala, która umożliwi pacjentom m.in. uczestnictwo w rehabilitacji przedoperacyjnej. Spersonalizowane plany leczenia powstaną przy użyciu AR (rzeczywistości rozszerzonej), co pozwoli na interaktywną i angażującą naukę ruchów terapeutycznych.

W drugim kwartale 2025 roku otworzy się klinika MediSpace Agenox - pionierski hub innowacji w medycynie długowieczności, otwarty na współpracę z firmami technologicznymi, medycznymi, laboratoriami oraz start-upami.

- Celem MediSpace Agenox jest zaplanowanie ścieżki długiego życia w zdrowiu. Oczywiście, to nie odbywa się z dnia na dzień. Medycyna długowieczności oferuje wejście w proces, gdzie partnerem tego procesu jest każdy pacjent. Tutaj nie ma magicznych tabletek, które opóźnią procesy starzenia. Przede wszystkim musimy zrozumieć, jakie są nasze słabe punkty i jaką pracę musimy wykonać, aby je wzmocnić. Oczywiście przy wsparciu całego zespołu - mówił podczas konferencji prasowej prof. Marek Postuła.

Klinika MediSpace Agenox nawiąże współpracę z międzynarodowymi zespołami ekspertów w obszarze genetyki, epigenetyki oraz bioinformatyki. W projekcie wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin medycyny, w tym ci, którzy zajmują się leczeniem chorób kardiometabolicznych i neurodegeneracyjnych. Partnerami kliniki będą wiodące ośrodki badawcze w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Łotwie, Izraelu, Włoszech, Danii oraz USA, które prowadzą badania dotyczące procesów starzenia oraz chorób z nimi związanych.

W pierwszym kwartale 2026 roku zostanie uruchomiony nowoczesny szpital MediSpace, który ma szeroko zakrojone plany rozwojowe. Ich realizację umożliwią:

  • diagnostyka obrazowa z wykorzystaniem telemedycyny,
  • blok operacyjny z robotem DaVinci,
  • oddział intensywnego nadzoru anestezjologicznego,
  • innowacyjne terapie i badania kliniczne,
  • miniinwazyjne zabiegi endoskopowe,
  • multimodalny, inteligentny oddział szpitalny oraz szpital jednego dnia,
  • zastosowanie AR i AI w rejestracji pacjentów, hospitalizacji oraz planach operacyjnych.

MediSpace zostało również partnerem wybranym do wykonania pierwszej na świecie transplantacji 3D-biodrukowanego narządu - bionicznej trzustki - ATMP. Projekt ten opracował zespół badawczy Polbionica pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Michała Wszoły. Będzie polegał na stworzeniu żywego ludzkiego narządu wydrukowanego za pomocą biodrukarki. Do transplantacji zostaną wykorzystane żywe komórki pobrane od pacjenta oraz innowacyjne biomateriały. Zabieg ma zostać wykonany w 2026 roku.

fot. Karolina Najda

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda