Pierwsza szkoła z pracownią VR
W Zespole Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich przy ul. Siennickiej 15 powstała pierwsza na Pradze-Południe pracownia VR .
Świat coraz bardziej się rozwija, także pod względem technologicznym. Na rynek trafiają rozwiązania, o których jeszcze dekadę temu, nawet nam się nie śniło. Komputery, mobilne gry, oprogramowania, automatyzacja… Nie jest też tajemnicą, że jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie jest Japonia. Pozostałe próbują dorównać jej kroku, ale i tak pozostają daleko za nią w tyle. I coraz częściej też mówi się, że w przyszłości różnice pomiędzy światem wirtualnym i realnym będą się coraz bardziej zacierać. Młodzi ludzie, ciekawi i „głodni” wiedzy muszą się z tym zjawiskiem oswoić i nauczyć w przyszłości pracować z wykorzystaniem najnowocześniejszych trendów technologicznych. A w dzisiejszych czasach takie możliwości powinna stworzyć szkoła wyposażona na miarę XXI wieku.
Tym bardziej więc cieszy fakt, że w czwartek, 24 stycznia 2019 roku, Technikum nr 12, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich przy ul. Siennickiej 15 w Warszawie, wzbogaciło się o pracownię VR (Virtual Reality).
– Zapraszamy na uroczyste otwarcie naszej pracowni – tymi słowami zaproszonych gości witali w progach swojej szkoły odświętnie ubrani, uśmiechnięci i dumni jej uczniowie,
Przecięcia wstęgi i tym samym oficjalnego otwarcia pracowni VR dokonały: Anna Rosek – prezes Zarządu LS Airport Services oraz Marzenna Adamiak – naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Praga-Południe.
W uroczystości, poza licznie zgromadzonymi dziennikarzami, udział wzięli między innymi: Tomasz Kucharski – burmistrz dzielnicy Praga-Południe, Joanna Odzeniak – główny specjalista w Wydziale Szkół Ponadgimnazjalnych i Kształcenia Ustawicznego Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Katarzyna Cygler, Sebastian Grochala i Marcin Świegocki z firmy LS Airport Services.
– Otwarcie pracowni VR - wirtualnej rzeczywistości, mam nadzieję, zapoczątkuje nowy etap w historii naszej szkoły. Chcemy, aby od tego momentu szkoła kojarzyła się z nowatorskim podejściem do nauki, z otwartością na najnowocześniejsze technologie i po prostu ze szkołą z pomysłem na uczeni się. Tak naprawdę stoimy dopiero u progu wirtualnej rewolucji. Z roku na rok wzrasta ilość zastosowań okularów VR. Do niedawna VR kojarzył się głównie z grami komputerowymi. Technologia ta to przyszłość nie tylko w branży rozrywkowej. Wiemy, że znajduje ona zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle, wojsku, medycynie, a my uważamy, że świetnie sprawdza się w edukacji – powiedziała Barbara Mierzwa, dyrektor Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich. Podkreśliła też, że autorem pomysłu zakupienia zestawu VR dla uczniów i wprowadzaniem do szkoły nowinek technicznych jest Łukasz Nieścierewski, nauczyciel informatyki. Podziękowała też Damianowi Wójcikowi, nauczycielowi przedmiotów zawodowych, za wdrożenie VR przy współpracy z firmą LS Airport Service, z którą jako pierwszy nawiązał kontakt, i która obecnie stała się partnerem szkoły.
– Dzięki środkom finansowym, zapewnionym w budżecie szkoły przez pana burmistrza, mogliśmy ten pomysł zmaterializować – zwróciła uwagę dyrektor ZS nr 12.
Swoje krótkie przemówienie dyrektor Barbara Mierzwa zakończyła sentencją Victora Hugo „Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabych oznacza niemożliwe, dla bojaźliwych oznacza nieznane, dla myślących i odważnych oznacza szansę”.
– Życzę naszym uczniom, aby byli myślący i rozważni, aby stanęli przed szansą wykorzystania technologii z pożytkiem dla siebie – powiedziała dyrektor ZS nr 12 do społeczności uczniowskiej.
– Jestem niezwykle dumna z tego, że mogę dzisiaj uczestniczyć w inauguracji tego typu projektu, gdyż jest to projekt pierwszy w Polsce realizowany dzięki inicjatywie LS Academy. Będąc partnerem szkoły udostępniamy pierwszy na świecie film realizowany w technologii VR-360, obrazujący i pokazujący technologie obsługi samolotu typu dreamliner podczas rotacji na lotnisku, na płycie lotniska. Patrząc na młodych ludzi tutaj, myślę, że macie ogromną przewagę, której ja nie miałam, zaczynając swoją przygodę z lotnictwem czternaście lat temu w obsłudze naziemnej samolotu, o której nie miałam pojęcia – wyznała Anna Rosek, prezes Zarządu LS Airport Services.
Wiele emocji wzbudził pokaz pierwszego w Polsce filmu z rotacji samolotu w technologii VR-360. Dzięki oprogramowaniu i specjalnym goglom, uczeń może przenieść się na płytę lotniska, nie wychodząc z klasy. Była to też okazja, by osobiście przekonać się o możliwościach systemu VR.
Na koniec, Tomasz Kucharski, burmistrz dzielnicy Praga-Południe, obiecał społeczności uczniowskiej zakup specjalnych gogle, niezbędnych do oglądania wirtualnej rzeczywistości, za co został nagrodzony gromkimi brawami.
Anna Tomasik
Foto: Anna Tomasik