Pokaż swoją Warszawę… turystyczną!
Drzemie w Tobie dusza przewodnika? Masz w głowie milion ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu? Znasz niezwykłe zaułki i nieodkryte miejsca, które chciałbyś pokazać sąsiadom oraz gościom z kraju i z zagranicy? Najnowsza odsłona projektu Otwarta Warszawa jest więc dla Ciebie!
Tym razem stołeczny ratusz pyta mieszkańców o osobiste trasy turystyczne: nietypowe, subiektywne, poza utartymi ścieżkami. Szlakiem milongi, ptasich siedlisk, najlepszych rzemieślniczych piw, opustoszałych fabryk czy hipsterskich knajpek. Uczestników konkursu ogranicza wyłącznie ich wyobraźnia i czas, ponieważ zaproponowane wycieczki nie powinny trwać dłużej niż 4 godziny. Szczególnie ciekawe będzie świeże spojrzenie ekspatów, czyli żyjących nad Wisłą obcokrajowców. Pomysły na osobiste szlaki turystyczne można zgłaszać do 13 czerwca, do końca dnia, a autorzy najciekawszych tras zostaną bohaterami turystycznych filmów promocyjnych.
Miasto po raz kolejny sięga po nowatorską metodę crowdsoursingu, czyli procesu komunikowania się z dużą liczbą osób w celu pozyskania wiedzy, opinii i innowacyjnych rozwiązań. Jest to możliwe dzięki platformie Otwarta Warszawa. - Wychodzimy z założenia, że to sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, gdzie warto zabrać turystów i co im zaprezentować. Chcemy sprawić, że nasi goście poczują się tu jak prawdziwi „lokalsi”, a warszawiacy poznają nowe sposoby na nietypowe spędzanie czasu. – podkreślają autorzy projektu ze Stołecznego Biura Turystyki.
Po raz pierwszy miasto poprosi o opinie nie tylko polskojęzycznych warszawiaków, ale też ekspatów. –Cudzoziemcy mają unikalną, podwójną perspektywę: są zarazem turystami i mieszkańcami stolicy. Utrzymują kontakty z rodakami, dzielą się swoimi doświadczeniami i budują naszą markę za granicą. To najlepsi ambasadorowie Warszawy. – zauważają twórcy projektu. Konkurs zostanie przeprowadzony po polsku i po angielsku.
Do tej pory na platformie Otwarta Warszawa mieszkańcy mogli m.in. przedstawić swoją wizję stolicy w 2030 roku, wypowiedzieć się na temat manier na drogach, opisać swoją szkołę marzeń i zaproponować sposoby na wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Wiele z pomysłów, na przykład hamaki pod gołym niebem i plenerowe biblioteki, udało się zrealizować. Swoje pomysły na nietypowe szlaki turystyczne można zgłaszać na stroniewww.otwartawarszawa.pl/ilovewarsaw.