Wernisaż wystawy Bratnie dusze
31 sierpnia w Klubie Garnizonu Warszawa odbył się wernisaż wystawy Bratnie Dusze.
"Jesteśmy trzyosobową grupą twórczą artystów plastyków, którzy w swojej twórczości poruszają wiele tematów, a wśród nich często powracającymi są motywy związane z judaizmem. Każdy z nas ma swoją wizję plastycznej interpretacji tematyki żydowskiej i dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć wspólną kolekcję malarstwa i rzeźby „3 Punkty widzenia”, która stanowi zwartą tematycznie i artystycznie kompozycję" – mówią o sobie autorzy wystawy.
Wiesław Fijałkowski swoimi rzeźbami nawiązuje do Holokaustu. Na bruku Getta Warszawskiego, z murów mówiących kamienic wyłaniają się postaci Żydów – zbiór tych rzeźb tworzy instalację ceramiczną.
Lili Fijałkowska pokazuje cykl obrazów „Znaki Tożsamości”, w którym przedstawia symbolikę żydowską, a w cyklu „Mój żydowski świat”, życie sztetli – miasteczek żydowskich.
Małgorzata Krasucka MARGALIT, nawiązując do obyczajów, obrzędów i świąt żydowskich, prezentuje cykl „Tradycja”, a cykl obrazów „Zatrzymane w kadrze”, to symboliczne scenki nawiązujące do opowieści żydowskich.