Zielona Marszałkowska coraz bliżej. Zobacz, jak zmienia się centrum Warszawy
Ulica Marszałkowska i plac Bankowy przechodzą metamorfozę. W ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, miasto modernizuje tę ważną arterię komunikacyjną i przestrzeń publiczną. Powstają nowe chodniki, drogi dla rowerów, miejsca parkingowe i zieleń. W przyszłym roku planowany jest remont jezdni
Marszałkowska zmienia się nie do poznania
Prace przy przebudowie ul. Marszałkowskiej i placu Bankowego trwają już od kilku lat. Pierwszy etap obejmował zachodnią stronę ulicy, wzdłuż placu Defilad. Tam powstała droga dla rowerów, wyremontowano chodnik i wyznaczono miejsca postojowe. Dosadzono też 34 drzewa i liczne krzewy. Zmienił się również wlot ulicy na plac Bankowy, gdzie przebudowano niebezpieczne przejście dla pieszych.
W tym roku realizowany jest drugi etap prac, między aleją Solidarności a ulicą Królewską. Tam również powstała droga dla rowerów, która biegnie między budynkami a parkingiem na placu Bankowym, a następnie obok chodnika. Piesi mają więcej miejsca i nowe płyty chodnikowe. Parkowanie zostało przeniesione na jeden z pasów jezdni. Całość zmian dopełnia nowa zieleń – posadzono 63 drzewa i kilkadziesiąt tysięcy krzewów i bylin.
Obecnie najwięcej prac toczy się na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z placem Żelaznej Bramy i w rejonie placu Bankowego po zachodniej stronie. W pasie rozdzielającym jezdnie Marszałkowskiej na wysokości Ogrodu Saskiego można podziwiać wiśnie ptasie, a wzdłuż restauracji posadzono miłorzęby japońskie. W tym tygodniu dotarły do Warszawy platany klonoliste, które będą sadzone wzdłuż jezdni.
W planach jest jeszcze rozpłytowanie chodnika między torami tramwajowymi a buspasem na placu Bankowym, gdzie posadzonych zostanie dziesięć dębów. Ponadto tej jesieni będzie frezowany zniszczony asfalt na placu Bankowym, a na wiosnę przyszłego roku planowany jest remont nawierzchni zachodniej jezdni ul. Marszałkowskiej.
Nowe Centrum Warszawy
Zmiany na ul. Marszałkowskiej i placu Bankowym wpisują się w projekt Nowego Centrum Warszawy, którego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń. W ramach tego projektu przebudowana została już al. Jana Pawła II, a zmieni się również najbliższe sąsiedztwo Pałacu Kultury i Nauki, gdzie trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Plac Bankowy to jeden z kluczowych elementów Nowego Centrum Warszawy. Jest też częścią historycznego centrum miasta. Pod koniec października rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian na placu, na którym jest obecnie za dużo asfaltu i betonu, a za mało zieleni. O tym, jak docelowo zagospodarować tam przestrzeń, mieszkańcy rozmawiają z ekspertami od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności. Wiosną br. podobne warsztaty odbyły się dla pl. Teatralnego. W grudniu na takich spotkaniach omawiane będą zmiany dla pl. Żelaznej Bramy.
fot.ZDM